Bugár: Stabilita Turecka je pre budúcnosť Európy dôležitá

Dôležité je podľa Bugára hľadať spôsob, ako upokojiť situáciu v krajine.Bratislava 16. júla (WebNoviny.sk) – Stabilita Turecka je pre budúcnosť Európy mimoriadne dôležitá. A to aj v súvislosti s utečeneckou krízou v Európe. Preto treba odsúdiť akýkoľvek násilný pokus o prevzatie moci, ktorý nerešpektuje demokratické pravidlá. Myslí si to podpredseda Národnej rady SR a predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU

Obrazom: Frakcia armády sa v Turecku pokúsila o štátny prevrat

„Akýkoľvek násilný pokus o prevzatie moci nerešpektujúci demokratické pravidlá je potrebné jednoznačne odsúdiť a vyjadriť podporu vláde, ktorá vznikla na základe výsledkov volieb, aj keď nemusíme s niektorými jej krokmi súhlasiť,“ napísal na sociálnej sieti Facebook v reakcii na pokus časti armády o štátny prevrat v Turecku.

Dôležité je podľa Bugára hľadať spôsob, ako upokojiť situáciu v krajine. „Aj vzhľadom na viaceré kontroverzné kroky v posledných mesiacoch, ktoré mnohí vnímali ako smerovanie k autoritárskemu režimu,“ doplnil predseda Mosta-Híd.

Odporúčame:

Video: Tanky, streľba a mŕtvi. Turecko zažilo pokus o puč

Turecký vrtuľník pristál v Grécku, posádka žiada o azyl

V Turecku prebehol v noci nadnes pokus časti armády o štátny prevrat, ktorý bol podľa slov prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana potlačený. Turecký premiér Benali Yildirim vyhlásil, že pri pokuse o prevrat zahynulo 265 ľudí, vrátane 161 obetí medzi vládnymi silami a civilistami. Premiér dodal, že ďalších vyše 1400 ľudí utrpelo zranenia v zmätku, ktorý nastal. Viac ako 2800 osôb zadržali.

V Turecku je niekoľko tisíc slovenských občanov. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák informoval, že medzi zranenými a nezvestnými by nemali byť Slováci. Našim občanom ministerstvo odporúča zvážiť cestu do Istanbulu a Ankary, hoci situácia sa stabilizuje a podľa slovenských predstaviteľov nie je dôvod na paniku.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. júla 2016