Brusel po vražde Kuciaka preverí podozrenia zo zneužitia eurofondov, vyhlásil Oettinger

368857_oettinger 676x454.jpg

BRATISLAVA 1. marca (WebNoviny.sk) – Európska komisia (EK) preverí podozrenia zo zneužitia eurofondov, ktoré smerujú na Slovensku do poľnohospodárskych projektov. Vyhlásil to európsky komisár pre rozpočet Günter Oettinger.

V rozhovore, ktorý zverejnil v stredu nemecký denník Die Welt, komisár pripustil, že peniaze európskych daňových poplatníkov na Slovensku zneužil organizovaný zločin. Obvinenia súvisiace s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky označil za „závažné a neznesiteľné“.

Podozrenia môže preveriť OLAF

Ako zdôraznil, informácie, ktoré zverejnil investigatívny novinár, je nutné „bezpodmienečne preveriť“. Eurokomisár spresnil, že podozrenia zo sprenevery a podvodov pri narábaní s prostriedkami európskych daňových poplatníkov môže preveriť Európsky úrad boja proti podvodom (OLAF).

Odporúčame:
Kauza Babindol je podľa OĽaNO ukážka zlyhania čerpania eurofondov, Matečnej posielajú výzvu

„Do niekoľkých týždňov chceme vyjasniť finančné toky a ich možné zneužitia. Považujem za možné, že priame alebo nepriame platby farmárom alebo poľnohospodárskym podnikom z nášho európskeho rozpočtu boli v tomto prípade zneužité na kriminálne účely. Ak sa to naozaj stalo, budeme samozrejme úzko spolupracovať s národnými úradmi,“ uviedol Oettinger.

Prvá vražda novinára

Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú zavraždili minulý týždeň v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači. V moderných dejinách Slovenska je to prvá vražda novinára. Podľa Kuciaka fungujú na východe Slovenska vo vzájomnej koordinácii zástupcovia štyroch rodín z prostredia talianskej Kalábrie, rodiska ‚Ndranghety.

Do vyšetrenia prípadu sa vzdali svojich funkcií tajomník Bezpečnostnej rady SR Viliam Jasaň a štátna radkyňa Mária Trošková. Ich mená sa totiž vyskytovali v poslednom článku, na ktorom Kuciak pracoval.

Viac k témam: eurofondy, Európska únia, Günther Oettinger, Ján Kuciak, OLAF
Zdroj: Webnoviny.sk – Brusel po vražde Kuciaka preverí podozrenia zo zneužitia eurofondov, vyhlásil Oettinger © SITA Všetky práva vyhradené.

1. marca 2018