Britská vláda zatiaľ nemôže začať rokovania o vystúpení z EÚ

Britský minister zahraničných vecí Philip Hammond vyjadril nádej, že sa podarí rýchlo dosiahnuť dohodu týkajúcu sa práv na pobyt jednak občanov únie v Británii a jednak Britov žijúcich v EÚ.

Londýn 7. júla (WebNoviny.sk) – Britská vláda zatiaľ nemôže začať rokovania o vystúpení z Európskej únie, uviedol dnes britský minister zahraničných vecí Philip Hammond. Podľa jeho slov vláde okrem iného chýbajú odborné zdroje pre obchodné rokovania, ktoré boli desaťročia vedené prostredníctvom EÚ, informovala agentúra Reuters.

Nateraz nie sme schopní hneď začať podstatné rokovania, a preto by bolo nerozumné začať tento proces aktivovaním článku 50 (Lisabonskej zmluvy),“ povedal Hammond poslancom v Londýne. Uviedol tiež, že oficiálne uplatnenie článku 50 prináleží predsedovi vlády, nie parlamentu. V tejto súvislosti zdôraznil, že vôľa britskej verejnosti je po nedávnom referende jasná.

VŠETKO O BREXITE

Britský premiér David Cameron po odhlasovaní tzv. brexitu v referende z 23. júna ohlásil rezignáciu s tým, že rokovania o vystúpení z únie povedie jeho nástupca. Ten bude známy až 9. septembra.

Hammond, ktorý podobne ako Cameron podporoval zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ, vyjadril dnes taktiež nádej, že sa podarí rýchlo dosiahnuť dohodu týkajúcu sa práv na pobyt jednak občanov únie v Británii a jednak Britov žijúcich v EÚ.

Minister dodal, že sa po brexite obáva možného zmiernenia postoja EÚ v otázke sankcií voči Rusku, aj keď dúfa v zachovanie tvrdej línie presadzovanej Britániou. „Nie je tajomstvom, že Rusi sa usilovne… snažia presvedčiť jednotlivé členské štáty EÚ, aby namietali proti predĺženiu sankcií,“ povedal Hammond.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. júla 2016