Britská polícia obvinila z terorizmu tri osoby z Birminghamu

Trojica obvinených patrí do skupiny piatich osôb zatknutých v dňoch 14. a 15. apríla v Birminghame a na londýnskom letisku Gatwick.LONDÝN 29. apríla (WebNoviny.sk) – Britská polícia vzniesla vo štvrtok obvinenia z terorizmu voči dvom mužom a jednej žene z mesta Birmingham v rámci vyšetrovania, ktoré začala po smrtiacich útokoch v Paríži a Bruseli. Podľa vyhlásenia polície anglického grófstva West Midlands, ktoré priniesla agentúra AP, sa tieto obvinenia týkajú rôznych zločinov definovaných britskými protiteroristickými zákonmi.

Obvinení identifikovaní ako Soumaya Boufassilová (29) a Mohammed Ali Ahmed (26) sa majú zodpovedať z úmyslu spáchať teroristické činy alebo zhromažďovania peňazí pre iné osoby s takýmto úmyslom, a to v období od 1. januára 2015 do 8. apríla 2016.

Ahmed a tretí obvinený Zakaria Boufassil (26) sú obvinení z pristúpenia k dohode, na základe ktorej boli sprístupnené financie inej osobe, pričom bol dôvod domnievať sa, že budú použité na terorizmus. Uvedený čin sa podľa polície odohral 7. júla 2015 alebo v období predchádzajúcom tomuto dátumu.

Trojica obvinených patrí do skupiny piatich osôb zatknutých v dňoch 14. a 15. apríla v Birminghame a na londýnskom letisku Gatwick. V piatok sa očakáva ich predvedenie pred súd v londýnskom obvode Westminster. Zvyšných dvoch podozrivých medzičasom prepustili na kauciu.

K zatýkaniu v Anglicku došlo týždeň po tom, ako skončil v rukách belgickej polície hlavný podozrivý z účasti na teroristických útokoch v Bruseli z 22. marca Mohamed Abrini, ktorý je spájaný taktiež s útokmi v Paríži z 13. novembra 2015. Podľa nemenovaného predstaviteľa európskych bezpečnostných zložiek, na ktorého sa odvoláva AP, Abrini vlani opakovane vycestoval do Birminghamu, kde sa údajne stretával s extrémistami.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. apríla 2016