Briti si pripomenuli 400. výročie smrti Williama Shakespeara

Na mimoriadnom predstavení Hamleta sa zúčastnil aj americký prezident Barack Obama.Londýn 24. apríla (WebNoviny.sk) – Viac ako 10.000 ľudí sa v sobotu zúčastnilo na sprievode pri príležitosti 400. výročia úmrtia svetoznámeho anglického dramatika Williama Shakespeara. Podujatie sa konalo v jeho rodnom meste Stratford nad Avonou v strednom Anglicku, oznámila televízia Sky News.

V sprievode ulicami mesta kráčali umelci a hudobníci, lokálni činitelia a žiaci miestnych škôl. Nechýbala symbolická rakva s dramatikovým menom ani pár v dobových kostýmoch predstavujúci Shakespeara a jeho manželku Anne Hathaway. Mnohí diváci si držali pred tvárami papierové masky s charakteristickou umelcovou podobizňou.

Odporúčame:

Našli Shakespearovo dielo vo vydaní spred takmer 400 rokov

Shakespearovu lebku možno ukradli, vedci získali dôkaz

Britskú kráľovskú rodinu na slávnostiach v Stratforde zastupoval princ Charles, ktorý navštívil niekdajší Shakespearov dom i miesto jeho posledného odpočinku v tamojšom Kostole Svätej Trojice. Charles si uctil dramatikovu pamiatku modlitbou a minútou ticha a položil veniec na jeho náhrobok.

Princ sa neskôr zúčastnil aj na predstavení v miestnom Kráľovskom Shakespearovom divadle. V jednom momente sa dokonca pridal k hercom na javisku a predniesol niekoľko veršov počas ukážky z hry Hamlet. Na mimoriadnom predstavení Hamleta, ale v londýnskom divadle Globe, sa v sobotu zúčastnil aj americký prezident Barack Obama, ktorý je na návšteve Británie.

Básnik, dramatik a herec William Shakespeare (1564-1616) za svojho života napísal skoro štyri desiatky divadelných hier a vyše 150 sonetov. Všeobecne sa považuje za jedného z najväčších anglicky píšucich autorov a najlepších dramatikov v histórii.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. apríla 2016