Briti sa po brexite boja o investície, znížia korporátnu daň

Britský rezort financií chce povzbudiť firmy, aby investovali vo Veľkej Británii napriek referendu, ktoré rozhodlo o odchode krajiny z Európskej únie.
BRATISLAVA 4. júla (WebNoviny.sk) – Britský minister financií George Osborne sľúbil, že zredukuje korporátnu daň s cieľom povzbudiť firmy, aby investovali vo Veľkej Británii napriek referendu, ktoré rozhodlo o odchode krajiny z Európskej únie. V rozhovore, ktorý v nedeľu zverejnil denník Financial Times, šéf britského rezortu financií povedal, že korporátnu daň zníži pod úroveň 15 %, čiže ju posunie zo súčasnej úrovne 20 %. Informoval o tom portál bbc.com.

BREXIT: BRITI ROZHODLI, VEĽKÁ BRITÁNIA OPÚŠŤA EÚ (online)

Redukcia korporátnej dane je podľa Osborna súčasťou jeho plánu na vybudovanie „super-konkurenčnej ekonomiky“ s nízkymi daňami. Hovorca britského ministerstva financií potvrdil informáciu denníka Financial Times, ale konštatoval, že rezort nevie, kedy sa redukcia dane zrealizuje. V marci Osborne hovoril, že korporátna daň v Británii klesne na úroveň 17 % do roku 2020. Osborne pre denník uviedol, že pre Britániu je dôležité dokázať investorom, že krajina je stále otvorená podnikaniu.

VŠETKO O BREXITE

Šéf britského rezortu financií sa už predtým vzdal svojho cieľa dosiahnuť prebytok verejných financií do roku 2020. Dôvodom sú obavy, že neistota spôsobená odhlasovaním odchodu z EÚ by mohla brzdiť ekonomiku. Osborne povedal, že ekonomika prejavuje jasné známky šoku. „Spôsob našej reakcie určí, aký bude vplyv na pracovné miesta a ekonomický rast,“ vyjadril sa v tejto súvislosti minister.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

4. júla 2016