Briti po brexite nemajú armagedon, Slovensko má EÚ čo vracať

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák pripomenul, že od Únie Slovensko dostalo veľa a teraz je čas vrátiť to.

BRATISLAVA 11. júla (WebNoviny.sk) – Veľká Británia je podľa predsedu eurovýboru dolnej komory britského parlamentu Williama Casha stále v Európe, iba odchádza z EÚ. Ako povedal dnes na zasadnutí eurovýborov národných parlamentov Európskej únie a Európskeho parlamentu (COSAC), odchod Británie z únie je rozhodnutie, ktoré rástlo veľmi dlho.

VŠETKO O BREXITE

Intenzívne pracujeme na brexite,“ konštatoval s tým, že po referende nenastal žiaden armagedon. Cash prisľúbil, že Veľká Británia zabezpečí, aby občania EÚ mali vo Veľkej Británii férové podmienky. „Budeme pokračovať vo vzájomnej spolupráci v Európe,“ zdôraznil s tým, že v Británii boli trochu sklamaní z vývoja v EÚ od sedemdesiatych rokov.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák pripomenul, že od Únie Slovensko dostalo veľa a teraz je čas vrátiť to. „Do Únie sme vstúpili, keď bola na vrchole. Predsedníctvo sme prebrali, keď je Únia unavená,“ konštatoval. Krízy nám však podľa neho pripomínajú, že nemôžeme prínosy EÚ vnímať ako samozrejmé. Lajčák si myslí, že občania EÚ sa boja najviac toho, že elity sa nebudú schopné vysporiadať so všetkými výzvami, pred ktorými stojíme. „Musíme vysvetľovať občanom, prečo neexistuje lepšia alternatíva ako Únia,“ povedal.

Odporúčame:

Európa sa musí vyvarovať delenia, povedal Bugár eurovýboru

Chcú zostať Slováci v EÚ? Prieskum to ukázal jednoznačne

Briti odmietli petíciu za vypísanie druhého referenda o EÚ

Kto nahradí Camerona? Británia bude mať zrejme premiérku

Medzi hlavné priority slovenského predsedníctva v Rade EÚ bude podľa Lajčáka patriť migračná a azylová politika. „Je to globálny problém,“ povedal s tým, že tento problém bude podľa výskumov celosvetovým problémom v najbližších desiatich rokoch. „SR bude podporovať komplexné a udržateľné riešenia. Musíme sa vrátiť k fungovaniu schengenu. Dúfame, že európska pobrežná stráž sa stane realitou počas slovenského predsedníctva,“ dodal.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. júla 2016