Briti dôrazne žiadajú nové referendum, vyšli do ulíc

Na plebiscite z 23. júna sa zúčastnilo 72 percent voličov, z ktorých 52 percent sa vyslovilo za odchod krajiny z EÚ. Organizátori petície však argumentujú, že referendum by malo byť považované za platné len v prípade, ak by za brexit hlasovalo minimálne 60 percent voličov, a to pri 75-percentnej účasti.LONDÝN 3. septembra (WebNoviny.sk) – Tisíce ľudí vyšli v sobotu do ulíc Londýna a ďalších britských miest s požiadavkou usporiadania druhého referenda o zotrvaní Spojeného kráľovstva v Európskej únií. Informovala o tom agentúra DPA. Účastníci londýnskeho „Pochodu za Európu“ začali svoju akciu v Hyde Parku a zavŕšili ju pred budovou britského parlamentu, ktorý by mal v pondelok diskutovať o možnom vypísaní druhého referenda o brexite.

S touto požiadavkou prišli organizátori petície, ktorí za týmto účelom zhromaždili viac ako štyri milióny podpisov. Organizátori petície argumentujú, že referendum by malo byť považované za platné len v prípade, ak by za brexit hlasovalo minimálne 60 percent voličov, a to pri 75-percentnej účasti.

Na plebiscite z 23. júna sa zúčastnilo 72 percent voličov, z ktorých 52 percent sa vyslovilo za odchod krajiny z EÚ. Britská vláda však možnosť konania druhého plebiscitu dôrazne vylúčila a prisľúbila začatie rokovaní o brexite.

Pochod za Európu sa v sobotu konal aj v škótskom Edinburghu. V júnovom referende podporilo zotrvanie v únii až 62 percent škótskych voličov. Zatiaľ nie je jasné, kedy britská vláda spustí proces brexitu, ktorý sa oficiálne začína aktivovaním článku 50 Lisabonskej zmluvy. Nie je však pravdepodobné, že by sa tak stalo ešte tento rok.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. septembra 2016