Británia sa postaví proti každému plánu na vznik ‚armády EÚ‘

Zastávať tvrdé postoje v otázkach obrany práve v období, keď Británia odchádza z únie, by však mohlo podkopať dobrú vôľu jej partnerov pri rokovaniach o brexite. BRATISLAVA/BRUSEL 27. septembra (WebNoviny.sk) – Štáty Európskej únie v utorok odhodlane pokračujú v plánoch posilniť vzájomnú vojenskú spoluprácu, pričom Británia vyhlásila, že sa postaví proti vytvoreniu akejkoľvek armády EÚ či vojenského veliteľstva EÚ.

Informovali o tom agentúry AP a DPA. Británia odchádza z únie a Francúzsko s Nemeckom stoja na čele krokov, ktoré majú posilniť schopnosť Európy podnikať vlastné bezpečnostné operácie.

Londýn a EÚ budú mať dva roky na dohodnutie

Británia trvá na tom, že vojenská aliancia NATO je jediné fórum pre zaručenie európskej bezpečnosti a Londýn v minulosti opakovane blokoval návrhy na hlbšiu spoluprácu EÚ v oblasti obrany. „Postavíme sa proti akémukoľvek úmyslu vytvoriť armádu EÚ alebo vojenské veliteľstvo EÚ, ktoré by jednoducho oslabili NATO,“ vyhlásil britský minister obrany Michael Fallon pred rozhovormi o obrane EÚ v Bratislave.

Británia napriek oddanej podpore NATO musí konať a správať sa opatrne, keďže sa pripravuje na rokovania o svojom vystúpení z EÚ. Keď už Spojené kráľovstvo oficiálne spustí proces tzv. brexitu, Londýn a EÚ budú mať dva roky na dohodnutie podmienok tohto odchodu. Zastávať tvrdé postoje v otázkach obrany práve v období, keď Británia odchádza z únie, by mohlo podkopať dobrú vôľu jej partnerov pri rokovaniach o brexite.

Európski politici sa vyjadrujú rôzne

Francúzsky minister obrany Jean-Yves Drian povedal, že „je tu potreba posilniť európske kapacity“ nutné pre obranné operácie EÚ. „Máme veľmi silný francúzsko-nemecký vzťah a myslíme si, že dokážeme dosiahnuť značný pokrok ešte pred koncom tohto roka,“ povedal Drian po boku s nemeckou ministerkou obrany Ursulou von der Leyenovou. Nemecká ministerka dôrazne vyhlásila, že „tu nie je vôbec reč o európskej armáde“.

Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, ktorá rokovaniam po obrane predsedá, povedala, že zmluvy EÚ nedovoľujú vytvorenie európskej armády. Dodala, že účasť generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga v Bratislave je znakom toho, že EÚ a NATO úzko spolupracujú.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. septembra 2016