Británia by si mala ponechať otvorené možnosti, tvrdí Blair

Bývalý premiér si myslí, že dôvody pre odchod krajiny z EÚ sa medzičasom „rozpadli“.

Londýn 3. júla (WebNoviny.sk) – Spojené kráľovstvo by si „malo ponechať otvorenú možnosť výberu“ ohľadom odchodu z Európskej únie. Vyhlásil to dnes pre spravodajskú stanicu BBC bývalý britský premiér Tony Blair, podľa ktorého 48 percent obyvateľstva, ktoré volilo za zotrvanie krajiny v EÚ, sa cíti byť „podvedené“.

Expremiér ďalej zdôraznil, že „ak sa vôľa ľudu zmení„, ako sa to podľa jeho slov začína diať v otázke významu brexitu pre krajinu, potom „prečo by sme to nemali uznať?“ Britský premiér David Cameron i líder labouristov Jeremy Corbyn však možnosť druhého referenda o zotrvaní krajiny v únii odmietajú.

VŠETKO O BREXITE

Na otázku, či „ponechanie si otvorenej možnosti“ znamená možnosť druhého referenda, Blair odpovedal: „Znamená to čokoľvek, na čom sa dohodneme, keďže vidíme, ako sa táto diskusia vyvíja.“ Dodal, že dôvody pre odchod krajiny z EÚ sa medzičasom „rozpadli“.

Blair tvrdí, že nedávne referendum malo pre Spojené kráľovstvo „seizmický význam„, ale Cameronova rezignácia a súboj o vedenie v Konzervatívnej strane znamená, že sa stredobodom jeho úsilia stanú skôr vnútrostranícke než celonárodné záujmy.

Blair na záver podotkol, že vláda by teraz mala rokovať s ostatnými členskými štátmi bloku o tom, aké sú možnosti ďalšieho postupu, pričom zdôraznil význam Cameronovej úlohy v tomto procese.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. júla 2016