Brazílski senátori zbavil funkcie prezidentku Rousseffovú

Dilma Rousseffová čelí okrem iného obvineniam z nezákonného manipulovania so štátnym rozpočtom s cieľom vylepšiť štatistiky o hospodárení svojej vlády. Brazília 12. mája (WebNoviny.sk) – Brazílska prezidentka Dilma Rousseffová sa musí dočasne vzdať výkonu funkcie. Brazílsky Senát totiž po 20-hodinovom zasadnutí schválil pomerom 55:22 hlasov jej suspendovanie na 180 dní. Počas tohto obdobia preskúma obvinenia zo zneužitia úradu, ktoré viedli k začatiu jej odvolávania z funkcie v zákonodarnom zbore.

Na začatie procesu tzv. impeachmentu bola potrebná jednoduchá väčšina v 81-člennom Senáte, napokon bola dosiahnutá dvojtretinová väčšina, píše agentúra DPA. Rousseffová čelí okrem iného obvineniam z nezákonného manipulovania so štátnym rozpočtom s cieľom vylepšiť štatistiky o hospodárení svojej vlády.

Funkcie hlavy štátu sa ujme viceprezident Michel Temer zo Strany brazílskeho demokratického hnutia (PMDB), ktorá v marci vystúpila z koalície s Rousseffovej Stranou práce. Temer chce vytvoriť kabinet bez účasti Strany práce, ktorá vládne od roku 2003. Po rozhodnutí Senátu bude 5. augusta otvárať aj olympijské hry v Riu de Janeiro.

Rousseffová obvinenia odmieta a hovorí o „prevrate“. Počas najbližších 180 dní budú obvinenia voči nej preskúmané za účasti najvyššieho súdu. Následne bude Senát hlasovať o jej definitívnom odvolaní, ktoré musí schváliť dvojtretinovou väčšinou. V opačnom prípade sa Rousseffová znova ujme prezidentskej funkcie.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. mája 2016