Brazílske ministerstvo chce zmenšiť chránený Amazonský prales, územie sa má využívať na ťažbu

SAO PAULO 15. júla (WebNoviny.sk) – Brazílske ministerstvo životného prostredia navrhlo zmenšiť chránenú oblasť Amazonského pralesa o 3 480 kilometrov štvorcových, ktoré by sa mohli využívať na výrub stromov, ťažbu a poľnohospodárske účely.

Návrh zákona, na základe ktorého by sa zmenšil Národný park Jamanxim, ministerstvo odovzdalo Kongresu vo štvrtok, informovala agentúra AP. Ministerstvo sa v piatok vyjadrilo, že zákon, ktorý predložilo, obsahuje aj opatrenia, ktoré majú zamedziť odlesňovaniu a sporom o pôdu a zároveň zvýšiť zamestnanosť.

Návrh ministerstva životného prostredia prišiel po tom, čo prezident Michel Temer vetoval legislatívu, ktorá by znížila ochranu veľkej časti územia. Ten tak urobil po nátlaku ochranárskych združení a supermodelky Gisele Bündchen. Aktivisti sa obávajú, že nižšia ochrana by viedla k zväčšenému odlesňovaniu brazílskeho dažďového pralesa, v ktorom sa výrub stromov za uplynulých desať rokov výrazne zrýchlil.

Viac k témam: Amazonský prales, Brazília
Zdroj: Webnoviny.sk – Brazílske ministerstvo chce zmenšiť chránený Amazonský prales, územie sa má využívať na ťažbu © SITA Všetky práva vyhradené.

15. júla 2017