Bratislavčania spísali petíciu proti rafinérii Slovnaft, sťažujú sa na výrazný hluk a zápach

377726_img_9973 676x425.jpg

BRATISLAVA 16. júna (WebNoviny.sk) – Ľudia, ktorí bývajú v okolí rafinérie Slovnaft v hlavnom meste SR Bratislave, spísali petíciu. Riešiť tak chcú hluk a zápach z rafinérie, ktoré im znepríjemňujú život. Agentúru SITA za petičiarov informoval Martin Halás, ktorého poverili na zastupovanie v styku s orgánom verejnej správy.

Chemický zápach a nízkofrekvenčné tóny

Nespokojní občania bývajú najmä v mestských častiach Podunajské Biskupice, Ružinov, Vrakuňa, Petržalka, Rusovce, ako aj v prímestských obciach Rovinka, Dunajská Lužná, Hamuliakovo, Kalinkovo a Most pri Bratislave.

Petičiari pripomínajú, že od roku 2015 vnímajú zhoršujúci sa stav tohto problému, pričom hluk a zápach bývajú v niektorých dňoch neznesiteľné. Občania vnímajú zvýšenú hlučnosť, ktorá sa šíri z rafinérie Slovnaft nielen počas dňa, ale najmä v nočných hodinách (od 22:00 do 6:00).

Odporúčame:
Kauza obžalovaného Filipa R., ktorý si pozrel účty Kaliňáka a Počiatka, sa blíži ku koncu

Obťažujú ich tiež nízkofrekvenčné tóny, ktoré sa šíria vo vlnách z rafinérie Slovnaft kedykoľvek počas dňa aj noci. Podľa obyvateľov prenikajú aj cez steny a zatvorené okná. Ako pripomínajú, prekáža im aj nepríjemný silný chemický zápach, ktorý sa šíri z rafinérie Slovnaft počas dňa aj v noci.

Žiadosť smerujú na kompetentné orgány

Vyriešiť situáciu obyvateľov Bratislavy by podľa tlačovej správy mali spoločným bezodkladným postupom kompetentných orgánov. Sú to najmä Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky i Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Zaraďujú sem aj Slovenskú inšpekciu životného prostredia, primátora, starostov a poslancov zasiahnutých mestských častí a obcí. Obyvatelia žiadajú o prijatie takých opatrení zo strany orgánov štátnej správy a miestnej samosprávy, ktoré budú viesť k odstráneniu tohto nevyhovujúceho stavu.

Odporúčame:
Minister Gajdoš opakoval slovo transparentnosť, otázku o verejnej súťaži však vytrvalo ignoroval

Podporu petícii vyjadrili aj volení zástupcovia občanov zasiahnutých lokalít, ako napríklad starostovia bratislavských mestských častí Vrakuňa a Rusovce Martin Kuruc a Dušan Antoš, poslanci mestského zastupiteľstva Slavomír Drozd a Branislav Kaliský a šestnásť poslancov miestnych zastupiteľstiev. Pripojili sa aj starostovia okolitých obcí a poslanci obecných zastupiteľstiev.

„Iniciátori petície plánujú osloviť s petíciou aj ďalších starostov a poslancov mestských a prímestských častí hlavného mesta SR Bratislavy,“ pripomína Halás.

Žiadajú kompenzácie

Občania žiadajú, aby bolo zabezpečené prijatie takých opatrení zo strany orgánov štátnej správy a miestnej samosprávy, ktoré budú viesť k odstráneniu tohto nevyhovujúceho stavu. V prípade, že príde k akýmkoľvek prekročeniam zákonom stanovených noriem, chcú iniciátori petície, aby boli pre všetkých dotknutých obyvateľov od rafinérie zabezpečené kompenzácie.

Odporúčame:
Foto: V Stupave auto vrazilo do plynovej prípojky, evakuovali ľudí (aktualizované)

„Zároveň dotknutí obyvatelia žiadajú kompetentné kontrolné orgány SR konať tak, aby bola zabezpečená neustála priebežná kontrola ukazovateľov hluku a zápachu. Tie by mali byť s verejne prístupným publikovaním a vyhodnocovaním ukazovateľov hluku a zápachu vo všetkých dotknutých mestských častiach a obciach,“ dodávajú s tým, že ak slovenské orgány nebudú riešiť túto situáciu, petícia dajú riešiť poslancom Európskeho parlamentu.

Podpisy pod petíciu zbierajú na podpisové hárky, a to prostredníctvom dotknutých obyvateľov, volených zástupcov občanov zasiahnutých lokalít a na stránke ekoforum.sk. Petícia má založenú aj svoju stránku peticiaprotislovnaftu.sk. Zber podpisov nie je časovo obmedzený a bude pokračovať až do vyriešenia situácie kompetentnými orgánmi, uzavreli petičiari.

Viac k témam: Bratislava, Európsky parlament, Ministerstvo zdravotníctva SR, Ministerstvo životného prostredia SR, petícia, rafinéria, Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ), SIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia, Slovnaft
Zdroj: Webnoviny.sk – Bratislavčania spísali petíciu proti rafinérii Slovnaft, sťažujú sa na výrazný hluk a zápach © SITA Všetky práva vyhradené.

16. júna 2018