Brankár Rastislav Staňa potvrdil koniec svojej kariéry

Posledným zápasom v Staňovej kariére zostane duel Sparty Praha proti Plzni z 5. decembra 2014.BRATISLAVA 20. mája (WebNoviny.sk) – Slovenský hokejový brankár Rastislav Staňa ukončil svoju kariéru. Majster sveta zo švédskeho Göteborgu 2002, ktorý bol aj pri zisku bronzu na MS 2003 vo Fínsku, nechytal pre problémy so srdcom od decembra 2014.

„Lekári nevedeli odhadnúť, akým smerom sa to bude vyvíjať. Dal som si rok prestávku, ale, žiaľ, môj stav nie je stopercentný a nechcem ísť do rizika. Je šanca, že sa to bude pomaly zlepšovať, ale ja som sa už rozhodol. Týmto ďakujem rodičom, sestre a všetkým blízkym, ktorí ma podporovali. Snažil som sa počkať čo najdlhšie. Dnes oficiálne končím moju hokejovú kariéru,“ citoval 36-ročného košického rodáka Staňu web cas.sk.

Odporúčame:

Lašák chce Lintnera na čele SZĽH, môže naštartovať zmeny

Problémy sa začali v Rusku

Posledným zápasom v Staňovej kariére zostane duel Sparty Praha proti Plzni: 5. decembra 2014 inkasoval od „indiánov“ štyri góly, ten posledný od krajana Jána Sýkoru z trestného strieľania. Korene jeho zdravotných problémov siahajú do Ruska. V KHL absolvoval takmer šesť sezón, patril k oporám Čerepovca i CSKA Moskva, ale lukratívne podmienky si vybrali svoju daň.

„Nakopilo sa to. Životné prostredie v Rusku nie je ideálne. Tri roky som hral v Čerepovci a býval som hneď vedľa fabriky. V Moskve som mal zase blízko továreň na autá, takže vzduch tam nebol práve najčistejší. Začalo sa to prejavovať na pľúcach. Mal som chlamýdie a keď som neskôr v Prahe dostal druhý zápal pľúc, bolo mi jasné, že sa niečo deje. Našťastie sme to podchytili včas,“ povzdychol si Staňa podľa čas.sk.

Slovenskému hokeju chce pomôcť inak

„Teraz chcem pomôcť slovenskému hokeju inou formou. Mal som čas nad tým premýšľať. Chcel by som zostať pri brankárskom remesle a viem, že gólmanovi sa rastie ťažko, keď nemá správne rady. Ja môžem pomôcť, mám skúsenosti. Som otvorený každej možnosti. Chcem žiť na Slovensku, som v kontakte s tímami zo slovenskej ligy aj so SZĽH. Aj ja sa musím učiť, začínam novú etapu. Zatiaľ sa budem rozvíjať pri deťoch. Možno sa postupne budem posúvať vyššie,“ predznamenal Rastislav Staňa, ktorý reprezentoval SR na deviatich majstrovstvách sveta, dvoch zimných olympijských hrách a jednom Svetovom pohári.

Po Jánovi Lašákovi bol druhým slovenským brankárom, ktorý nastúpil v NHL (Washington Capitals). V zámorí prešiel aj viacerými mužstvami v nižších súťažiach. Chytal aj za Södertälje, Malmö a Linköping. Na sklonku aktívnej činnosti sa vrátil do rodných Košíc a naposledy bol v spomenutej Sparte.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. mája 2016