Bradley Wiggins bral zakázanú látku na zvýšenie výkonnosti, tvrdí britský parlamentný výbor

369128_cycling_tour_de_france 7488addeb47f491ea039481309d66c6c 676x470.jpeg

LONDÝN 5. marca (WebNoviny.sk) – Bývalý cyklista Bradley Wiggins užíval silnú zakázanú látku kortikosteroid, aby zvýšil svoju výkonnosť v príprave za víťazstvom na pretekoch Tour de France v roku 2012, oznámil v pondelok britský parlamentný výbor vo svojej dopingovej vyšetrovacej správe.

V nej obviňuje tím Sky, že prekročil „etickú líniu“ pri presadzovaní nulovej tolerancie.

Zlepšenie pretekárovej sily v pomere k hmotnosti

Zákonodarcovia uviedli, že dostali dôkazy, ktoré ukazujú, že Sky hľadal výnimku z terapeutickej aplikácie pre Wigginsa, aby užíval triamcinolón nie „na lekárske potreby – liečbu astmy, ale na zlepšenie pretekárovej sily v pomere k hmotnosti.“

V priebehu pretekov profitoval z vlastností tohto liečiva na zvýšenie výkonu. Sme presvedčení, že tento výkonný kortikosteroid bol použitý na prípravu Bradleyho Wigginsa a prípadne aj iných jazdcov, ktorí ho podporovali pre Tour de France v roku 2012,“ uviedla v pondelok vybraná komisia Dolnej snemovne.

Vo vyhlásení Wiggins poprel, že „akákoľvek podporná látka bola použitá bez zdravotnej indikácie„. Tím Sky obhajoval svoju reputáciu vo vyhlásení kritizujúcom „anonymné a potenciálne zlomyseľné tvrdenia“ poslancov parlamentu. Britská antidopingová agentúra (UKAD) v novembri 2017 oznámila, že pre nedostatok dôkazov nevznesie žiadne obvinenia v súvislosti s podozrivým medicínskym balíčkom ešte z roku 2011.

Nedostatok dôkazov

Vyšetrovanie zmaril podľa UKAD nedostatok presných záznamov a dôkazov. Podrobnosti o balíčku, ktorý poslal v roku 2011 z Anglicka na preteky Critérium du Dauphiné vo Francúzsku zamestnanec cyklistického zväzu Veľkej Británie, sa vynorili po niekoľkých rokoch v novinách Daily Mail. Trvalo niekoľko mesiacov kým tím Sky zverejnil obsah balíčka a pri parlamentnom vypočúvaní uviedol, že obsahoval povolenú látku znižujúcu prekrvenie. Antidopingová agentúra skúmala, či produkt nebol zakázaným kortikosteroidom.

Bradley Wiggins ukončil svoju cyklistickú kariéru na konci minulého roka po olympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro, na ktorých získal zlatú medailu v stíhacích pretekoch tímov na ceste, celkovo svoju piatu po štyroch z dráhy. Potom sa začal venovať veslovaniu na trenažéri.

Viac k témam: Bradley Wiggins, cyklistika, doping, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk – Bradley Wiggins bral zakázanú látku na zvýšenie výkonnosti, tvrdí britský parlamentný výbor © SITA Všetky práva vyhradené.

5. marca 2018