Bojovníci Islamského štátu ovládli ďalšie mesto v Líbyi

Abú Kurajn sa nachádza približne 130 kilometrov západne od mesta Syrta na líbyjskom pobreží, ktoré sa už dávnejšie stalo baštou IS v tejto krajine.Káhira 6. mája (WebNoviny.sk) – Extrémistická skupina Islamský štát (IS) prevzala kontrolu nad líbyjským mestom Abú Kurajn, na ktoré vo štvrtok nečakane zaútočila. Agentúra DPA o tom dnes informuje s odvolaním sa na správu líbyjského spravodajského portálu al-Wasat.

Abú Kurajn sa nachádza približne 130 kilometrov západne od mesta Syrta na líbyjskom pobreží, ktoré sa už dávnejšie stalo baštou IS v tejto krajine. Počas štvrtkových bojov sa snažili extrémistov zastaviť príslušníci milícií z mesta Misuráta, ležiaceho severne od Abú Kurajnu.

„Živly Dáišu v Syrte oslavne strieľali do vzduchu, čím vyjadrovali svoju radosť nad obsadením Abú Kurajnu,“ povedal pre al-Wasat jeden z obyvateľov Syrty, pričom použil arabskú skratku názvu IS. Zverejnenú správu zatiaľ nebolo možné nezávisle overiť.

V Misuráte pôsobia jedny z najmocnejších milícií v Líbyi, ktoré zohrali kľúčovú úlohu pri zvrhnutí diktátora Muammara Kaddáfího. Odnož IS, ktorá sa objavila v Líbyi po zvrhnutí Kaddáfího, využila v posledných rokoch zmätok v krajine a vlani dobyla pobrežné mesto Syrta, kde si vybudovala svoju baštu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. mája 2016