Bill Cosby neuspel s odvolaním voči zamietnutiu žaloby

Sedemdesiatosemročného komika obžalovali z údajného sexuálneho zneužitia Kanaďanky Andrey Constand, ktorého sa mal dopustiť v roku 2004.
BRATISLAVA 26. apríla (WebNoviny.sk) – Americký herec a komik Bill Cosby neuspel s odvolaním voči februárovému zamietnutiu jeho žiadosti o zrušenie obžaloby v prípade údajného sexuálneho zneužitia Kanaďanky Andrey Constand, ktorého sa mal dopustiť v roku 2004. Odvolanie 78-ročného predstaviteľa Cliffa Huxtabla zo sitkomu Show Billa Cosbyho (1984 – 1992) v pondelok zamietol súd v štáte Pennsylvania, čím umožnil začatie predbežného pojednávania, na ktorom by mala prokuratúra predstaviť niektoré z dôkazov proti Cosbymu.

Štyridsaťštyriročná Andrea Constand, bývalá zamestnankyňa Temple University, tvrdí, že jej Cosby v januári 2004 u seba doma hodil do pitia sedatíva a následne ju sexuálne zneužil. Komik potom v roku 2005 pod prísahou vypovedal, že si v minulosti zadovážil sedatíva s úmyslom podať ich ženám, s ktorými si chcel užiť sex. Jednou z podmienok výpovede však malo byť, že prokuratúra nebude Cosbyho v tejto kauze stíhať. Prokuratúra však vlani prípad znovu otvorila po tom, ako informácie o spomínanej výpovedi prenikli v júli na verejnosť.

Odporúčame:

Manželku herca Billa Cosbyho opäť vypočúvali

Údajná Cosbyho obeť sa snaží zrušiť klauzulu o mlčanlivosti

Cosbyho formálne obžalovali koncom decembra a následne ho prepustili na kauciu milión dolárov. Začiatkom januára Cosby požiadal o zrušenie obžaloby, pričom jeho právna zástupkyňa Monique Pressley uviedla, že ňou prokuratúra porušila podmienky výpovede z roku 2005. Súd však žiadosť zamietol. Cosby sa voči verdiktu odvolal a zároveň Constand zažaloval za porušenie mimosúdnej dohody z roku 2006. Hercovi v prípade uznania viny hrozí až desaťročný trest odňatia slobody.

Rodák z Philadelphie, ktorý údajne zneužil viac než 50 žien, v súčasnosti čelí aj ďalším civilným žalobám vrátane žaloby za urážku na cti, ktorú na neho spoločne podalo sedem žien, pretože jeho právnici verejne označili ich tvrdenia o zneužití Cosbym za absurdné a nepravdivé. Cosby na ne potom v decembri podal protižalobu, pričom ich taktiež obvinil z urážky na cti.

William Henry Cosby Jr. účinkoval okrem spomínaného sitkomu Show Billa Cosbyho aj v seriáli I Spy (1965 – 1968), v prvých dvoch sezónach projektu The Electric Company (1971 – 1977), v Cosbyho prípadoch (1994 – 1995), sitkome Cosby (1996 – 2000) či v snímke Otec je duch (1990). Venuje sa aj hudbe, na konte má albumy ako napríklad Silver Throat: Bill Cosby Sings (1967), At Last Bill Cosby Really Sings (1974) či Bill Cosby Presents The Cosnarati: State Of Emergency (2009).

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

26. apríla 2016