Bero bol najlepším hráčom Fortuna ligy, Mucha brankárom

Za najlepšieho trénera na nedeľňajšom slávnostnom vyhlásení v bratislavskom hoteli Carlton vyhlásili rovnako ako pred rokom Martina Ševelu z AS Trenčín, ktorý so zverencami úspešne obhájil double: získal s nimi majstrovský titul i prvenstvo v domácom pohári Slovnaft Cupe.

BRATISLAVA 3. júla (WebNoviny.sk) – Futbalista úradujúceho majstra AS Trenčín Matúš Bero sa stal najlepším hráčom najvyššej slovenskej súťaže Fortuna ligy (FL) v sezóne 2015/2016. Dvadsaťročný stredopoliar narodený v Ilave (nar. 6. septembra 1995), ktorý koncom mája v dueli proti Gruzínsku debutoval v reprezentačnom A-tíme SR (na ME do Francúzska sa však nedostal do konečnej nominácie, pozn.), triumfoval s výrazným náskokom pred klubovým spoluhráčom Ginom van Kesselom. Na treťom mieste skončil víťaz predchádzajúceho ročníka Fortuna ligy 2014/2015 Viktor Pečovský z MŠK Žilina a ďalší futbalista AS Trenčín Ibrahim Rabiu.

Za najlepšieho trénera na nedeľňajšom slávnostnom vyhlásení v bratislavskom hoteli Carlton vyhlásili rovnako ako pred rokom Martina Ševelu z AS Trenčín, ktorý so zverencami úspešne obhájil double: získal s nimi majstrovský titul i prvenstvo v domácom pohári Slovnaft Cupe. Aj ďalšie ocenenia putovali do trenčianskeho klubu – najlepším strelcom Fortuna ligy 2015/2016 bol so 17 gólmi holandský legionár Gino van Kessel a objavom minulého ročníka najvyššej slovenskej súťaže sa stal Martin Šulek. Spomenutý posledne menovaný iba 18-ročný obranca dostal v ankete o jediný hlas viac ako jeho vekový rovesník z MŠK Žilina László Bénes, dnes už stredopoliar nemeckej Borussie Mönchengladbach.

Sedem Slovákov v najlepšej jedenástke

Ceny pre najlepších rozhodcov majú rovnakých držiteľov ako predtým v sezóne 2014/2015. Prvenstvo medzi hlavnými arbitrami obhájil Ivan Kružliak, najviac hlasov spomedzi asistentov dostal účastník ME 2016 Roman Slyško.

V ideálnej zostave ostatnej fortunaligovej sezóny podľa výsledkov ankety figurujú futbalisti z piatich klubov. Najväčšie, až päťnásobné zastúpenie, má majster AS Trenčín. Dvoch hráčov „dodali“ vicemajstrovský ŠK Slovan Bratislava a MŠK Žilina, odborníci ešte vybrali jedného futbalistu z FC DAC 1904 Dunajská Streda a FC Spartak Trnava. Najlepšiu jedenástku Fortuna ligy 2015/2016 tvoria títo hráči: Ján Mucha (ŠK Slovan Bratislava) – Martin Šulek (AS Trenčín), Kornel Saláta (ŠK Slovan Bratislava), Milan Škriniar (MŠK Žilina /do konca januára 2016/ – Sampdoria Janov /Tal., od konca januára 2016/), Madu Kingsley (AS Trenčín) – Viktor Pečovský (MŠK Žilina), Ibrahim Rabiu (AS Trenčín) – Gino van Kessel (AS Trenčín), Matúš Bero (AS Trenčín), Erik Pačinda (FC DAC 1904 Dunajská Streda) – David Depetris (FC Spartak Trnava).

V spomenutej jedenástke uplynulého ročníka FL je sedem slovenských futbalistov a štyria pôvodom zahraniční hráči: Madu Kingsley a Ibrahim Rabiu sú z Nigérie, Van Kessel z Holandska a Depetris z Argentíny (má však aj slovenský pas i dva štarty za A-mužstvo SR, pozn.). Iba dvojica futbalistov obhájila postavenie v elitnej jedenástke Fortuna ligy zo sezóny 2014/2015 – Viktor Pečovský a Milan Škriniar.

Slávnostná bodka za uplynulým ročníkom

Laureáti v spomenutých anketách vzišli z hlasovania futbalových odborníkov: 12 trénerov fortunaligových klubov, svoj hlas pridali aj prezident Únie ligových klubov (ÚLK) Ivan Kozák, výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák, zástupcovia Slovenského futbalového zväzu (SFZ) – tréner slovenskej reprezentácie Ján Kozák, kormidelník SR „21“ Pavel Hapal, technický riaditeľ SFZ Ján Greguš, člen VV SFZ a zástupca trénerov Milan Lešický ako aj predstavitelia médií. O najlepších arbitroch rozhodovali aj pozorovatelia rozhodcov SFZ v spolupráci s Asociáciou rozhodcov SFZ.

Nedeľňajšie vyhlásenie v Bratislave pripravila Únia ligových klubov ako riadiaca organizácia najvyššej slovenskej futbalovej súťaže v spolupráci s marketingovým partnerom UFA Sports, partnermi Fortuna ligy a tohto podujatia. Organizátori ním dali slávnostnú bodku za uplynulým ročníkom najvyššej domácej súťaže 2015/2016.

Prehľad laureátov a ocenených futbalistov za uplynulú sezónu najvyššej slovenskej súťaže Fortuna ligy 2015/2016:

Najlepší tréner: Martin Ševela (AS Trenčín, 22 hlasov)
Najlepší hráč: Matúš Bero (AS Trenčín, 16 hlasov)
Objav sezóny: Martin Šulek (AS Trenčín, 9 hlasov)
Najlepší strelec: Gino van Kessel (AS Trenčín) – 17 gólov
Najlepší rozhodca: Ivan Kružliak
Najlepší asistent rozhodcu: Roman Slyško
Cena fair play: AS Trenčín

Jedenástka Fortuna ligy 2015/2016 (za menom hráča v zátvorke klub):
Ján Mucha (ŠK Slovan Bratislava, 20 hlasov) – Martin Šulek (AS Trenčín, 9), Kornel Saláta (ŠK Slovan Bratislava, 19), Milan Škriniar (MŠK Žilina, 9), Madu Kingsley (AS Trenčín, 19) – Viktor Pečovský (MŠK Žilina, 15), Ibrahim Rabiu (AS Trenčín, 12) – Gino van Kessel (AS Trenčín, 13), Matúš Bero (AS Trenčín, 20), Erik Pačinda (FC DAC 1904 Dunajská Streda, 6) – David Depetris (FC Spartak Trnava, 8)

Jedenástka Fortuna ligy 2015/2016 podľa postov:
Brankár: Ján Mucha (ŠK Slovan Bratislava)
Pravý obranca: Martin Šulek (AS Trenčín)
Strední obrancovia (stopéri): Kornel Saláta (ŠK Slovan Bratislava), Milan Škriniar (MŠK Žilina)
Ľavý obranca: Madu Kingsley (AS Trenčín)
Pravý stredový hráč: Gino van Kessel (AS Trenčín)
Stredoví hráči: Viktor Pečovský (MŠK Žilina), Ibrahim Rabiu (AS Trenčín)
Ľavý stredový hráč: Erik Pačinda (FC DAC 1904 Dunajská Streda)
Ofenzívny stredový hráč: Matúš Bero (AS Trenčín)
Útočník: David Depetris (FC Spartak Trnava)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. júla 2016