BBC po takmer sto rokoch mení pravidlá, chce sa odlíšiť

Rozhodnutie o zmenách v stanovách prijali na základe kritiky na adresu BBC po tom, ako britská spoločnosť získala licenciu na výrobu amerických televíznych programov. Kritika sa týkala najmä kanálu BBC One, ktorý sa v posledných rokoch začal podobať na komerčné televízie. Londýn 11. mája (WebNoviny.sk) – Britská spravodajská spoločnosť BBC prvýkrát po takmer 100 rokoch mení princípy svojej práce tak, aby jej spravodajstvo bolo nezávislejšie a odlišnejšie od iných médií vrátane komerčných. Napísal o tom britský denník The Telegraph.

Zmeny v štýle práce BBC vyvolali obavy, že obsah vysielania BBC by sa mohol podobať produkcii iných, i komerčných, médií. Stanovy korporácie BBC, platné od roku 1922, zaväzujú BBC „informovať, vzdelávať a zabávať“. Podľa súčasných politikov sú však stanovy nedostatočne striktné na to, aby sa zabezpečilo, že BBC bude pripravovať a vysielať jedinečné vysokokvalitné programy.

Upravené stanovy budú podľa The Telegraph obsahovať jasné direktívy o tom, ako pripravovať televízne programy tak, aby sa jasne odlišovali od tých, ktoré majú vo vysielaní iné televízne kanály. Rozhodnutie o zmenách v stanovách prijali na základe kritiky na adresu BBC po tom, ako britská spoločnosť získala licenciu na výrobu amerických televíznych programov. Kritika sa týkala najmä kanálu BBC One, ktorý sa v posledných rokoch začal podobať na komerčné televízie.

Britské ministerstvo kultúry vo svojom vyhlásení už vlani v júli priznalo, že existuje riziko, že BBC bojuje za sledovanosť, nie za kvalitu a jedinečnosť.
Ako informoval The Telegraph, zmeny v stanovách dnes oznámi minister kultúry John Whittingdale.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. mája 2016