Básnika Pabla Nerudu po exhumácii opätovne pochovali

Pozostatky jedného z najslávnejších básnikov Latinskej Ameriky uložili do zeme tri roky po exhumácii, ktorá mala objasniť okolnosti jeho úmrtia.BRATISLAVA 27. apríla (WebNoviny.sk) – Telesné pozostatky básnika Pabla Nerudu, laureáta Nobelovej ceny za literatúru z roku 1971, v utorok v Čile po štvrtý raz pochovali. Informovala o tom agentúra DPA.

Pozostatky jedného z najslávnejších básnikov Latinskej Ameriky uložili do zeme tri roky po exhumácii, ktorá mala objasniť okolnosti jeho úmrtia. Za účasti rodinných príslušníkov a členov Nadácie Pabla Nerudu ho pochovali v záhrade jeho domu v pobrežnej oblasti Isla Negra, približne 100 kilometrov východne od metropoly Santiago.

Pablo Neruda zomrel 12 dní po prevrate, ktorým čílsky diktátor Augusto Pinochet 11. septembra 1973 zvrhol socialistického prezidenta Salvadora Allendeho. Po jeho smrti sa objavilo podozrenie, že mohol byť obeťou otravy. Laboratóriá v Čile, USA a Španielsku preto uskutočnili testy na vzorkách odobratých materiálov, ale dôkazy o otrave neobjavili. Niektoré testy DNA sa však ešte neskončili. Oficiálnou príčinou Nerudovej smrti bola rakovina prostaty, avšak jeho zdravotné záznamy sa údajne nikdy nenašli.

Neruda bol pôvodne pochovaný v Santiagu. Neskôr jeho telesné pozostatky premiestnili do iného hrobu. V roku 1992 ich pochovali vedľa jeho poslednej manželky Matilde Urrutia v záhrade ich domu v Isla Negra. V tomto dome s výhľadom na more sa v súčasnosti nachádza jeho múzeum.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. apríla 2016