Banskobystrická župa minula státisíce eur za externé právne poradenstvo, Lunter obhajuje postup kraja

494593_zj5a1125 1 676x451.jpg

20.10.2022 (Webnoviny.sk) – Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) zamestnáva v Odbore právnych služieb štyroch zamestnancov, napriek tomu využíva externé právne služby, za ktoré platí.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková, bratislavskej spoločnosti TaylorWessing župa zaplatila od decembra 2018 viac ako 511-tisíc eur a hronskožiarskej advokátke Lívii Šouc Kosťovej od roku 2017 vyplatila viac ako 186-tisíc eur.

Neúspešná kandidátka na županku

Kraj platil menšie čiastky za právnické služby aj iným externým subjektom. Krajská samospráva argumentuje tým, že hlavnou náplňou činnosti interného právneho oddelenia je zabezpečenie zmluvnej právnej agendy. Na druhej strane externé právne kancelárie zabezpečujú zastupovanie BBSK pred súdmi a inými orgánmi.

BBSK hovorí, že advokátku, ktorá mu mesačne fakturuje viac ako 3 300 eur, vybrali na základe zákona o verejnom obstarávaní. Zaujímavosťou je, že Šouc Kosťová ako nezávislá kandidátka neúspešne kandidovala do zastupiteľstva BBSK v tíme súčasného predsedu BBSK Jána Luntera a kandiduje aj teraz v tíme jeho syna Ondreja.

Župa hovorí, že prevzala spory, ktoré už existovali z minulosti a v ktorých doteraz nebolo zo strany súdov rozhodnuté, služby poskytuje od 5. decembra 2017 doteraz. Šouc Kosťová pre BBSK zastupuje viaceré súdne spory, rieši trestné konania a ďalšie úkony.

„Zároveň, kraj si ju vybral na spoluprácu aj z dôvodu jej minulého pôsobenia na úrade samosprávneho kraja v prvom volebnom období, v čase, keď sa župy kreovali, keď pôsobila ako riaditeľka odboru sociálnych vecí – dokázala tak poskytnúť kontinuitu, historickú pamäť a nevyhnutné poradenstvo v čase, keď po predchádzajúcom vedení zostal na úrade chaos a nedostatok kvalifikovaných odborníkov,“ popisuje ďalej pôsobenie advokátky hovorkyňa kraja s tým, že hodinová sadzba v jej prípade je 35 eur, „čo je výrazne pod sadzbou za obdobné služby na trhu“.

Spor kraja s dopravcom

Spory, ktoré zastupovala a zastupuje advokátska kancelária TaylorWessing, si vyžadujú podľa BBSK úzko špecializovanú expertízu v konkrétnych legislatívnych aj odborných oblastiach. Pre túto spoločnosť sa kraj rozhodol na základe referencií a toho, že spoločnosť využil aj štát.

Za zastupovanie v sporoch súvisiacich s dodatkami zmlúv s dopravcami zaplatil BBSK tejto spoločnosti takmer 280-tisíc eur. „V tomto spore sa BBSK podarilo odvrátiť pokuty od ÚVO vo výške takmer 8 mil. eur za predĺženie zmlúv s dopravcami SAD Zvolen a SAD Lučenec o päť rokov bez vyhlásenia súťaže, ktoré uzavrelo ešte bývalé vedenie kraja,“ uviedla Štepáneková.

„Zvyšných takmer 232-tisíc eur pre TaylorWessing je za zastupovanie a právne poradenstvo v iných sporoch, ktoré kraj zdedil po bývalých vedeniach, resp. za konzultácie pri kreovaní novely zákona o verejnej doprave,“ dodáva hovorkyňa s tým, že celková suma predstavuje priemerne menej ako 0,06 % z rozpočtu kraja a je ju potrebné chápať v tomto širšom kontexte.

Bežná právna agenda

Interné právne oddelenie BBSK posudzuje a vypracúva podania a iné materiály prevažne právnej povahy a vypracúva k nim právne analýzy, právne stanoviská a pripomienky pre potreby BBSK.

„Uskutočňuje právne poradenstvo a konzultácie pre jednotlivé organizačné útvary Úradu BBSK, ako aj pre organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK a pre ich štatutárnych zástupcov. Vykonáva úlohy vymáhania pohľadávok BBSK v právnej rovine,“ popisuje Štepáneková.

Dodala, že hlavnou náplňou oddelenia je teda bežná správna a administratívna agenda v právnej oblasti priamo vyplývajúcej z kompetencií samosprávneho kraja. Priemerné mesačné mzdové náklady na všetkých zamestnancov odboru právnych služieb, vrátane odvodov, boli počas tohto volebného obdobia 8 661,10 eura mesačne.

Viac k témam: Právne poradenstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Banskobystrická župa minula státisíce eur za externé právne poradenstvo, Lunter obhajuje postup kraja © SITA Všetky práva vyhradené.

20. októbra 2022