Bankoví analytici mierne navýšili odhad rastu HDP Slovenska

Prognózu hospodárskeho rastu pre tento aj budúci rok analytici komerčných bánk mierne zvýšili zhodne o 0,1 percentuálneho bodu na 3,4 %, resp. 3,2 %.BRATISLAVA 29. augusta (WebNoviny.sk) – Analytici komerčných bánk po pozitívnych číslach o hospodárskom raste z druhého kvartálu mierne navýšili odhad rastu ekonomiky Slovenska na tento aj budúci rok.

Podľa posledného augustového kola prieskumu Národnej banky Slovenska (NBS) medzi bankovými analytikmi totiž očakávajú v tomto roku rast hrubého domáceho produktu o 3,4 %, čím júnovú prognózu navýšili o 0,1 percentuálneho bodu.

Očakávania hospodárskeho rastu na budúci rok rovnako navýšili o 0,1 percentuálneho bodu na 3,2 %. V druhom štvrťroku tohto roka totiž slovenské hospodárstvo podľa rýchleho odhadu štatistikov stúplo o 3,7 %, kým analytici predpovedali rast iba o 3,3 %.

Pri prognóze vývoja spotrebiteľských cien postupovali bankoví analytici naopak, keď svoj odhad koncoročnej inflácie v tomto roku znížili. Tohtoročná decembrová inflácia podľa národnej metodiky by tak mala dosiahnuť 0,4 %, a harmonizovaná inflácia 0,2 %.

V oboch prípadoch ide o zníženie prognózy o 0,1 percentuálneho bodu. O niečo pomalšie by mali ceny rásť aj v budúcom roku. Analytici komerčných bánk skresali výhľad koncoročnej inflácie podľa národnej aj harmonizovanej metodiky zhodne o 0,2 percentuálneho bodu na 1,6 %.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. augusta 2016