Azerbajdžan obvinil Arménsko z použitia bieleho fosforu

Boje o Náhorný Karabach, ktoré sa obnovili 2. apríla, boli najintenzívnejšie od roku 1994.Askipara 11. mája (WebNoviny.sk) – Azerbajdžan obvinil v stredu Arménsko, že jeho ozbrojené sily použili v bojoch o Náhorný Karabach biely fosfor.

Hovorca azerbajdžanského ministerstva zahraničných vecí Hikmet Hadžijev na dnešnej tlačovej konferencii uviedol, že na poli sa našiel delostrelecký granát s bielym fosforom. Zároveň vyzval Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), aby incident vyšetrila, informovala agentúra AP.

Náhorný Karabach, časť Azerbajdžanu, je pod kontrolou etnických Arménov a arménskej armády od vojenského konfliktu, ktorý sa skončil v roku 1994 bez podpísania mierovej dohody a doriešenia štatútu tohto regiónu.

Boje o Náhorný Karabach, ktoré sa obnovili 2. apríla a boli najintenzívnejšie od roku 1994, vyvolali veľké znepokojenie na Kaukaze a v priľahlej oblasti. Na oboch stranách pri nich zahynulo najmenej 75 vojakov.

Delostrelecké granáty s bielym fosforom sa používajú na osvetlenie operačného priestoru, krytie jednotiek alebo ako zápalná zbraň. Zásah touto látkou spôsobuje vážne popáleniny a otravu.

Biely fosfor je považovaný za chemickú zbraň a v súlade s Dohovorom o zákaze vývoja, výroby, hromadenia a použitia chemických zbraní, ktorý vstúpil do platnosti v roku 1997, je jeho zámerné použitie proti živým cieľom zakázané.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. mája 2016