Austrália zažije najdlhšiu predvolebnú kampaň v histórii

V Austrálii rozpustia naraz celý parlament. Naposledy došlo k rozpusteniu oboch komôr austrálskeho parlamentu zároveň v roku 1987.Canberra 8. mája (WebNoviny.sk) – Austrálsky premiér Malcolm Turnbull potvrdil v nedeľu konanie predčasných parlamentných volieb na 2. júla po tom, ako požiadal o rozpustenie dolnej aj hornej komory parlamentu, píše agentúra DPA. Austráliu tak čaká najdlhšia predvolebná kampaň v histórii krajiny.

„Generálny guvernér (Peter Cosgrove) prijal moje odporúčanie na rozpustenie oboch komôr parlamentu s účinnosťou od zajtra rána (pondelok) a výzvu na voľby do oboch komôr, na 2. júla,“ uviedol v nedeľu popoludní miestneho času Turnbull. Podľa premiéra sa Austrália nachádza v čase pozoruhodnej príležitosti.

Voľby do polovice kresiel austrálskeho Senátu sa konajú každé 3 roky, pričom každý senátor sa volí na šesť rokov. V prípade takzvaného dvojitého rozpustenia sa však volia naraz zástupcovia do 76-miestneho Senátu ako aj 150-miestnej Snemovne reprezentantov v jednom termíne, píše DPA.

Naposledy došlo k rozpusteniu oboch komôr austrálskeho parlamentu zároveň v roku 1987. Predvolebná kampaň v trvaní 74 dní sa začína od nedele, bude to najdlhšia predvolebná kampaň v histórii Austrálie.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. mája 2016