Austrália upravila text štátnej hymny, urobila tak na počesť domorodého obyvateľstva

454627_gettyimages 1147965310 676x451.jpg

1.1.2021 (Webnoviny.sk) – Austrália sa rozhodla zmeniť jedno slovo v texte svojej štátnej hymny, aby ňou lepšie odrážala to, čo predseda Scott Morrison nazval „duchom jednoty“. Učinili tak na počesť domorodého obyvateľstva Austrálie.

V druhej strofe hymny Advance Australia Fair zmenili text z doterajšieho znenia „For we are young and free“ na „For we are one and free“. Táto zmena začala platiť v piatok.

„Austrália vždy bola najúspešnejším multikultúrnym národom na Zemi. Je čas zabezpečiť, aby sa táto veľká jednota ešte viac odrážala v našej štátnej hymne. Aj keď Austrália ako moderný národ môže byť relatívne mladá, príbeh našej krajiny je prastarý, rovnako ako príbehy mnohých pôvodných národov, ktoré uznávame a rešpektujeme,“ vyhlásil Morrison.

Skladbu Advance Australia Fair zložil Peter Dodds McCormick a prvýkrát ju predstavil v roku 1878. Za národnú hymnu ju Austrálčania prijali v roku 1984, keď nahradila dovtedajšiu hymnu „God Save the Queen“.

Viac k témam: štátna hymna
Zdroj: Webnoviny.sk – Austrália upravila text štátnej hymny, urobila tak na počesť domorodého obyvateľstva © SITA Všetky práva vyhradené.

1. januára 2021