Atmosféra podľa Klubu 500 nahráva nepoctivým farmárom, družstvá zaznamenali nárast špekulácií

380228_dsc_5991 676x488.jpg

BRATISLAVA 4. júla (WebNoviny.sk) – Tradičné a veľké poľnohospodárske podniky, ktoré na Slovensku tvoria väčšinu poľnohospodárskej produkcie, upozorňujú, že spoločenská atmosféra vytvorená v agrosektore v posledných týždňoch nahráva nepoctivým farmárom.

Pre právnu neistotu v poľnohospodárstve veľké družstvá zaznamenali nárast špekulácií a nelegálnych pokusov o zabratie legálne obhospodarovanej pôdy. Tieto praktiky majú byť pritom prevažne doménou drobných, samostatne hospodáriacich roľníkov. Konštatovali to v stredu predstavitelia Klubu 500 na tlačovom brífingu.

Vyzývajú k ochrane ich práv

Klub 500 podľa svojho predsedu Vladimíra Sotáka podporuje tradičné poľnohospodárske podniky a vyzýva k ochrane ich práv. „V našom klube sa združujú vlastníci spoločností, ktorí zamestnávajú viac ako 500 zamestnancov, pričom nejde len o priemyselnú výrobu. V našich radoch sú aj vlastníci veľkých družstiev, ktoré sa pri podnikaní často stretávajú až s kriminálnymi praktikami zo strany konkurentov a rôznych špekulantov,“ povedal v stredu Vladimír Soták.

Odporúčame:
Stretnutie premiéra Pellegriniho s farmármi nevyšlo, počas žatvy sú zavalení prácou

„Napriek tomu, že v regiónoch zamestnávajú tisíce ľudí, sú ich podmienky na podnikanie veľmi neštandardné,“ pokračoval predseda Klubu 500 s tým, že nekalým praktikám zo strany špekulantov v drvivej väčšine čelia práve väčší, tradiční hráči v agrobiznise. „Nie je však neobvyklé, že sa s nimi stretávajú aj menší farmári,“ dodal Soták.

Na Slovenku je dnes podľa údajov Klubu 500 približne 25 tisíc fariem, pričom len tisícka z nich hospodári na ploche väčšej ako 500 hektárov. Práve väčší farmári však obhospodarujú až 80 % obrábanej pôdy a vyprodukujú drvivú väčšinu poľnohospodárskych plodín. Podľa Vladimíra Sotáka práve ich náklady z rozsahu pri prvovýrobe umožňujú vyrábať základné potraviny za ceny, ktoré sú akceptovateľné ako pre obchodné reťazce, tak pre spotrebiteľov.

Rozsiahle investície a stratégia

Zakladateľ Slovenského farmárskeho družstva a člen Klubu 500 Daniel J. Kratky v stredu uviedol, že agrobiznis je podnikanie, ktoré si vyžaduje rozsiahle investície a dlhodobú stratégiu a spotrebiteľský tlak na ceny spôsobuje, že farmárčenie sa opláca až od istej veľkosti.

Odporúčame:
Vyše 10 miliónov fariem sa stará o pôdu v Európskej únii, mladých farmárov je však nedostatok

„Malá farma jednoducho nedokáže vyrobiť mlieko za 30 centov za liter, kým veľké farmy dokážu produkovať potraviny za ceny, ktoré sú koneční spotrebitelia ochotní zaplatiť,“ vysvetlil Kratky. Zároveň dodal, že ho mrzí ostatná diskusia o nekalých praktikách v poľnohospodárstve, ktorá práve na veľké agrospoločnosti vrhla obvinenia z nekalých praktík, zatiaľ čo realita je podľa Kratkeho presne opačná.

Predseda Klubu 500 Vladimír Soták sa taktiež ohradil voči vykresľovaniu veľkých agropodnikov ako neetických subjektov. “Je neakceptovateľné, aby spoločnosti, ktoré udržiavajú agrosektor funkčný a dosahujú excelentnosť v riadení svojich družstiev, boli vykresľované ako neetické subjekty. Rovnako je potrebné prijať zmeny v legislatíve, ktoré by im pomohli zvýšiť vynútiteľnosť svojich vlastníckych a nájomných práv,“ dodal Soták.

Viac k témam: farmári, Klub 500, poľnohospodárstvo, SFD Slovenské farmárske družstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Atmosféra podľa Klubu 500 nahráva nepoctivým farmárom, družstvá zaznamenali nárast špekulácií © SITA Všetky práva vyhradené.

4. júla 2018