Arcibiskupa Philipa uznali vinným z utajovania sexuálneho zneužívania detí

365158_knaz.jpg

BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – Austrálsky súd uznal katolíckeho arcibiskupa vinným z utajovania prípadov sexuálneho zneužívania detí v 70. rokoch minulého storočia. Philip Wilson, arcibiskup v Adelaide, sa stal najvyššie postaveným katolíckym predstaviteľom na svete, ktorého obvinili a uznali vinným z takéhoto trestného činu. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Wilsona obvinili za krytie zneužívania miništrantov pedofilným kňazom Jamesom Fletcherom v štáte Nový Južný Wales. Fletchera v roku 2004 odsúdili v deviatich prípadoch sexuálneho zneužitia detí, pričom o dva roky neskôr zomrel vo väzení.

Jednou z obetí aj miništrant Peter

Arcibiskup počas procesu popieral, že by mu niektoré z obetí o zneužití hovorili. V apríli sa napríklad pre denník Newcastle Local Court vyjadril, že nevedel o Fletcherových činoch, ktoré sa stali v čase, keď pôsobil v Maitlande vzdialenom 130 kilometrov od Sydney.

Bývalý miništrant Peter Creigh, ktorý je jednou z obetí, však pred súdom vypovedal, že zneužitie Wilsonovi do detailov opísal v roku 1976, päť rokov po tom, čo sa to stalo. Ďalší z miništrantov, ktorý si neželal byť menovaný, zase uviedol, že o incidente Wilsonovi povedal počas spovede vo veku 11 rokov. On mu však povedal, že klame, a dal mu za trest pomodliť sa desaťkrát Zdravas Mária.

Wilson je z verdiktu sklamaný

Niekdajšie detské obete sexuálneho zneužívania verdikt emotívne privítali pred budovou súdu. „Toto rozhodnutie, dúfam, odhalí pokrytectvo, podvod a zneužitie moci a viery, ktorú cirkev ukazovala,“ vyjadril sa spomínaný Creigh pred novinármi.

Šesťdesiatsedemročný Wilson, ktorý sa po tom, ako mu diagnostikovali Alzheimerovu chorobu, štyrikrát pokúšal o zamietnutie prípadu, cíti v súvislosti s verdiktom „sklamaný“. Ako uviedla cirkev vo svojom vyhlásení, arcibiskup zváži jeho ďalšie právne možnosti. Súd oznámi rozsudok vo Wilsonovom prípade v júni, pričom mu môže udeliť maximálne dvojročný trest odňatia slobody.

Viac k témam: Austrália, cirkev, Philip Wilson, sexuálne zneužívanie detí
Zdroj: Webnoviny.sk – Arcibiskupa Philipa uznali vinným z utajovania sexuálneho zneužívania detí © SITA Všetky práva vyhradené.

22. mája 2018