Arcibiskup Wilson odstúpi z funkcie, súd ho uznal vinným z krytia sexuálneho zneužívania detí

376082_australia_church_abuse_65758 f24c22d11fb84263afe74faedd2bcb51 676x514.jpg

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) – Austrálsky katolícky arcibiskup Philip Wilson, ktorého v utorok súd uznal vinným z krytia sexuálneho zneužívania detí zo strany jeho kolegu, odstúpi zo svojej funkcie. Ako oznámil, stane sa tak v piatok.

„Je vhodné, aby som vzhľadom na rozhodnutie sudcu odstúpil od svojich povinností arcibiskupa. Ak by bolo kedykoľvek nutné alebo vhodné, aby som urobil viac formálnych krokov, vrátane rezignovania na funkciu arcibiskupa, tak to urobím,“ uviedol duchovný v stredu vo vyhlásení.

Odporúčame:
Arcibiskupa Philipa uznali vinným z utajovania sexuálneho zneužívania detí

Wilsona, ktorý je arcibiskupom z Adelaide, uznal súd v Newcastli v štáte Nový Južný Wales vinným za to, že kryl sexuálne zneužívanie miništrantov pedofilným kňazom v 70. rokoch minulého storočia. Podľa sudcu Wilson, ktorému sa obete o zneužití zdôverili, neprehovoril o ich prípadoch, pretože chcel ochrániť reputáciu cirkvi.

Arcibiskup je najvyššie postaveným katolíckym predstaviteľom na svete, ktorého obvinili a uznali vinným z krytia sexuálneho zneužitia zo strany kňaza. Hrozí mu za to maximálne dvojročný trest odňatia slobody. Či sa Wilson proti usvedčeniu na súde odvolá, v stredu nepovedal.

Viac k témam: Austrália, katolícka cirkev, Philip Wilson, sexuálne zneužívanie detí
Zdroj: Webnoviny.sk – Arcibiskup Wilson odstúpi z funkcie, súd ho uznal vinným z krytia sexuálneho zneužívania detí © SITA Všetky práva vyhradené.

23. mája 2018