Archeológovia za Bojnou rekonštruujú slovanskú bránu, bude najväčšia v strednej Európe

375064_04 3 676x507.jpg

NITRA 12. mája (WebNoviny.sk) – Najväčšia rekonštrukcia slovanskej brány v strednej Európe v súčasnosti vzniká na archeologickom nálezisku v lese za obcou Bojná v okrese Topoľčany. Bránu z 9. storočia rekonštruujú archeológovia na mieste, kde stále stoja jej obvodové valy.

Pozostávať bude z drevenej veže s výškou 11 metrov a sedem metrov dlhého tunela za bránou. Celková šírka rekonštrukcie bude zhruba 12 metrov. Brána v minulosti stála nad priechodom do slovanského hradiska, tunel slúžil ako bezpečnostný prvok.

Najrozsiahlejšia objavená slovanská brána

„Prípadných útočníkov, ktorí by prenikli do vchodu, mohli ostreľovať a ničiť z vyšších pozícií bránovej konštrukcie,“ povedal pre agentúru SITA zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre Karol Pieta. Brána v Bojnej je najrozsiahlejšia objavená slovanská brána v strednej Európe. Rekonštrukcie takýchto brán sú v stredoeurópskom priestore dve – v rakúskom Gars-Thunau a v českom Chotěbuzi, tá slovenská bude najväčšia.

Odporúčame:
Slovenskí archeológovia zaujali svojou prácou Grékov, chystajú spoločné projekty

Investorom stavby je obec Bojná, ktorá na projekt získala dotáciu z ministerstva kultúry. Po architektonicko-technickej stránke na výstavbu dohliada Slovenská technická univerzita v Bratislave. Drevená veža bude mať dve podlažia, v ktorých bude expozícia pre návštevníkov. Jej súčasťou by mali byť napríklad aj dobové slovanské zbrane.

Zachytili mnohé drevené súčasti stavby

V Bojnej sa našli až dve brány – východná a západná. Rekonštruuje sa východná, z ktorej sa zachovali obvodové valy do výšky šesť až sedem metrov. „Chceme vytvoriť reálnu priestorovú rekonštrukciu, ktorá najlepšie prezentuje verejnosti mimoriadne staviteľské umenie starých Slovanov, ktorí si trúfali aj na takéto monumentálne stavby s použitím hliny, kameňa a dreva,“ hovorí Pieta.

Odporúčame:
Foto: Archeológovia objavili najväčšie pohrebisko rituálnych detských obetí

Pri výskume východnej brány sa archeológom podarilo zachytiť mnohé drevené súčasti tejto stavby, ktoré pri požiari hradiska v 10. storočí zuhoľnateli a vďaka tomu sa zachovali pod zemou dodnes. „Boli to časti prútenej košatiny, ktorá držala hlinené násypy, časti zrubových komôr, z ktorých sa skladal okružný val a tiež spodné časti stĺpov, ktoré tvorili základnú nosnú konštrukciu brány,“ upresnil Pieta.

Vybudujú aj expozíciu pre návštevníkov

Brána má byť hotová do konca mája, potom bude nasledovať ešte budovanie expozície pre návštevníkov tak, aby bolo všetko pripravené na Cyrilo-metodské slávnosti začiatkom júla. V súčasnosti tu už môžu turisti vidieť tri zrekonštruované slovanské domy, prístrešok remeselníkov a náznakovú rekonštrukciu časti hradby.

Odporúčame:
Video: Na ostrove Rügen našli archeológovia strieborný vikingský poklad starý tisíc rokov

Cieľom prezentácie je priblížiť verejnosti, ako Slovania na tomto mieste žili. Bojná je najväčším doposiaľ objaveným slovanským náleziskom na našom území. Na základe výsledkov výskumu z posledných rokov možno dnes povedať, že rozsiahla aglomerácia sa skladala z minimálne piatich hradísk a začiatkom 9. storočia tu sídlil miestny kniežací rod. Najväčšie hradisko Bojná – Valy malo rozlohu 12 hektárov, jeho hradby mali dĺžku takmer dva kilometre.

Viac k témam: archeológia, Archeologický ústav SAV v Nitre, Bojná, Karol Pieta
Zdroj: Webnoviny.sk – Archeológovia za Bojnou rekonštruujú slovanskú bránu, bude najväčšia v strednej Európe © SITA Všetky práva vyhradené.

12. mája 2018