Arbitrážny súd potvrdil dištanc pre Rusko na paralympiáde

Rusko neuspelo s odvolaním proti vylúčeniu z paralympijských hier 2016 v Riu de Janeiro.LAUSANNE 23. augusta (WebNoviny.sk) – Športový arbitrážny súd (CAS) nevyhovel ruskému odvolaniu proti zákazu štartu všetkých hendikepovaných športovcom z tejto krajiny na septembrových paralympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro (7.- 18. 9.).

Dištanc uvalil Medzinárodný paralympijský výbor (MPV) pre odhalenia o štátom riadenom systematickom porušovaní antidopingových pravidiel, pre ktoré prišli desiatky ruských športovcov o účasť aj na olympijských hrách v Riu. Rusi skončili na druhom mieste v medailovom poradí krajín na paralympijských hrách 2012 v Londýne. V Brazílii malo štartovať 267 ruských paralympionikov v 18 športových odvetviach.

Je zaujímavé, že MPV prijal rozhodnutie v rozpore s postojom MOV, ktorý právo rozhodnúť o účasti športovcov na olympijských hrách ponechali na federácie jednotlivých športov. MPV sa riadil zverejnenými výsledkami vyšetrovania Richarda McLarena, ktorého správa referuje o štátom systematicky podporovanom a krytom dopingu v Rusku. Paralympijské hry sa v Brazílii uskutočnia od 7. do 18. septembra.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. augusta 2016