Andrej Danko odcestuje na návštevu do Izraela, zúčastní sa aj na otvorení výstavy o Masarykovi

358589_img_2384 676x451.jpg

BRATISLAVA 1. júla (WebNoviny.sk) – Predseda NR SR Andrej Danko v pondelok odcestuje na oficiálnu návštevu Izraela.

Ide o recipročnú aktivitu v nadväznosti na oficiálnu návštevu predsedu Knessetu Štátu Izrael Yuliho-Yoela Edelsteina v SR (21.-23. júna 2017), ktorá bola prvou návštevou izraelského ústavného činiteľa na Slovensku od septembra. Danko je tretím slovenským predsedom parlamentu po Ivanovi Gašparovičovi a Pavlovi Paškovi, ktorý Izrael navštívi.

Otvoria výstavu o Masarykovi

Danko sa v Jeruzaleme stretne s predsedom Knessetu, prezidentom Izraela Ruevenom Rivlinom a predsedom vlády Štátu Izrael Benjaminom Netanjahuom. Delegácia NR SR sa tiež stretne s členmi parlamentnej skupiny izraelsko-slovenského priateľstva v Knessete, zúčastní sa na slávnostnom otvorení výstavy o T. G. Masarykovi.

Odporúčame:
Generálnemu tajomníkovi Rady Európy chcú na návšteve Slovenska ukázať pozitíva integrácie Rómov

Izrael udelí pamätné ocenenia in memoriam pre Júliusa Gabčíka a Jana Kubiša, ktorí pripravili atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Delegácia navštívi tiež múzeum holokaustu Jad Vašem.

Cieľom návštevy má byť potvrdenie rastúcej dynamiky bilaterálnych vzťahov a pokračujúceho obojstranného záujmu rozvíjať pragmatickú a konštruktívnu spoluprácu. Spoločné rozhovory budú zamerané predovšetkým na komplexné zhodnotenie slovensko-izraelských vzťahov a ich ďalší rozvoj na úrovni zákonodarných zborov.

Židovskú národnosť má viac ľudí

Pozornosť bude tiež venovaná podpore hospodárskej spolupráce, ako aj posilneniu kooperačných aktivít v oblasti vedy, výskumu, inovácií, informačných a komunikačných technológií. Takisto je pravdepodobné, že diskusie sa dotknú problematiky boja proti antisemitizmu a pripomínania si holokaustu.

Podľa sčítania obyvateľstva z roku 2011 sa v SR k židovskej národnosti hlási 631 osôb, čo je takmer trojnásobný nárast oproti roku 2001 (218 osôb).

K židovskej viere, resp. k Ústrednému zväzu židovských náboženských obcí v SR (ÚZŽNO), sa prihlásilo 1 999 osôb, čo je mierny pokles oproti roku 2001 (2 310). Strešnou organizáciou židovských komunít v SR je ÚZŽNO.

Viac k témam: Andrej Danko, Masaryk, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Andrej Danko odcestuje na návštevu do Izraela, zúčastní sa aj na otvorení výstavy o Masarykovi © SITA Všetky práva vyhradené.

1. júla 2018