Analytik Naď hovorí o neprehľadnom obstarávaní transportérov, za know-how by sme platiť nemali

375263_dsc_8158 676x490.jpg

BRATISLAVA 14. mája (WebNoviny.sk) – Výskum a vývoj nového obrneného transportéra typu 8×8, na ktorom v súčasnosti spolupracuje Ministerstvo obrany SR s fínskou spoločnosťou Patria, vyvoláva podľa riaditeľa Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Jaroslava Naďa stále viacero pochybností.

Ide o výsledok spolupráce

Podľa jeho slov nie je zatiaľ známa kompletná subdodávateľská štruktúra firiem, ktoré by mali byť do výroby transportérov na území Slovenskej republiky zapojené. Vojenské vozidlá by sa mali vyrábať priamo na Slovensku pod záštitou štátneho podniku Konštrukty Defence, a. s., bezpečnostný analytik Naď sa tiež domnieva, že je celý proces obstarania novej kolesovej techniky neprehľadný, pretože predstavitelia rezortu obrany prichádzajú stále s novými a novými informáciami.

„Sú na Slovensku spoločnosti, ktoré vyrábajú vojenskú techniku. Zatiaľ však nie je známe, ako bude samotná výroba rozložená medzi jednotlivé firmy, a najmä nevieme, ktoré konkrétne spoločnosti budú na tomto procese participovať. Celkom tiež nerozumiem tomu, prečo by sme mali platiť niekomu za know-how, ak v prípade výskumu transportéra ide o výsledok spoločnej spolupráce s Fínmi,“ uviedol Naď.

Odporúčame:
Prekročil medzu hranice, hovorí minister Gajdoš o Ondrejcsákovi

S informáciou o tom, že by mala slovenská strana platiť fínskej Patrii za know-how, prišiel riaditeľ služobného úradu na rezorte obrany Ján Hoľko ešte v stredajšej relácii Téma dňa televízie TA3.

Posledné slovo má vláda

Ozbrojené sily SR v súčasnosti vyvíjajú v spolupráci s fínskou zbrojovkou Patria obrnený transportér, ktorý by mal byť v dohľadnom čase predstavený vláde SR. Transportér prešiel už vojskovými skúškami v extrémnych podmienkach aj v slovenskom prostredí. Výsledky týchto testovaní momentálne rezort obrany vyhodnocuje a analyzuje.

Posledné slovo, či bude alebo nebude rezort obrany obstarávať vozidlá 8×8, bude mať vláda SR. V dokumente, ktorý bude predložený kabinetu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), by mali byť uvedené aj konkrétne komponenty, ktoré budú na transportér namontované. Známe je zatiaľ iba to, že transportér by mal byť vybavený delostreleckou vežou s označením Turra 30, ktorú vyrába slovenská spoločnosť z Novej Dubnice EPVÚ, a. s.

Ministerstvo obrany čelí pre obstaranie kolesovej techniky dlhodobej kritike. Opoziční poslanci rezortu vyčítajú nedostatok informácií, utajované dokumenty či podozrenia z možného korupčného správania sa fínskej zbrojovky Patria pri dodávkach vojenskej techniky v iných krajinách.

Na 15. mája je preto plánovaný parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť, kde príde minister Peter Gajdoš (nom. SNS) vysvetľovať poslancom postupy ministerstva pri modernizačných projektoch. Gajdoš by mal tiež predložiť poslancom všetky zverejniteľné dokumenty, ktoré sa týkajú nákupu transportérov 8×8.

Viac k témam: Jaroslav Naď, Ministerstvo obrany SR, Ozbrojené sily SR, Peter Gajdoš, Peter Pellegrini, Slovak Security Policy Institute (Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku), SNS Slovenská národná strana, transportéry Patria
Zdroj: Webnoviny.sk – Analytik Naď hovorí o neprehľadnom obstarávaní transportérov, za know-how by sme platiť nemali © SITA Všetky práva vyhradené.

14. mája 2018