Americký spisovateľ George Saunders získal prestížnu literárnu Man Booker Prize

355741_man book 640x420.jpg

LONDÝN 18. októbra (WebNoviny.sk) – Prestížnu literárnu Man Booker Prize získal americký spisovateľ George Saunders za dielo Lincoln in the Bardo. Dej sa odvíja od návštevy prezidenta Abrahama Lincolna pri hrobe jeho jedenásťročného syna Willieho na cintoríne vo Washingtone v roku 1862. V príbehu sa objavujú nepokojné duše, ktoré sa zmietajú v posmrtnom živote.

O víťazovi, ktorý získal 50-tisíc libier (v prepočte približne 56-tisíc eur), rozhodla po piatich hodinách porota v zložení Lola Young, Sarah Hall, Tom Phillips, Lila Azam Zanganeh a Colin Thubron. Cenu Saundersovi v londýnskej Guildhall odovzdala Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu.

Odporúčame:
Aktualizované: Nobelovu cenu za literatúru získal spisovateľ z Veľkej Británie

Päťdesiatosemročný rodák z Texasu žijúci v New Yorku uviedol, že námet v sebe nosil 20 rokov, pričom knihu napokon napísal za štyri roky. Okrem neho sa o trofej uchádzali aj Paul Auster, Emily Fridlund, Mohsin Hamid, Ali Smith a Fiona Mozley.

Man Booker Prize po prvý raz udelili v roku 1969. Vlani ju získal americký spisovateľ Paul Beatty za dielo The Sellout (v češtine vyšla ako Zaprodanec, pozn. red).

Viac k témam: george saunders, Man booker prize, zaprodanec
Zdroj: Webnoviny.sk – Americký spisovateľ George Saunders získal prestížnu literárnu Man Booker Prize © SITA Všetky práva vyhradené.

18. októbra 2017