Americká centrálna banka poukazuje na väčšie hrozby pre ekonomiku USA a hovorí o vyšších úrokoch

392403_fed 676x451.jpg

WASHINGTON 21. februára (WebNoviny.sk) – Predstavitelia amerického Federálneho rezervného systému na svojom minulomesačnom zasadaní poukázali na väčšie hrozby pre ekonomiku USA od nepriaznivých vplyvov čiastočného zastavenia financovania amerických federálnych úradov, čiže takzvaného shutdownu, po rastúce napätie v obchode.

Pri zvyšovaní úrokov budú trpezliví

Rozhodli sa preto zdôrazniť, že budú pri zvyšovaní úrokov „trpezliví“. Záznam z januárového zasadania, ktorý Fed zverejnil v stredu, ukázal, že podľa predstaviteľov centrálnej banky USA ďalšie zvýšenie úrokov by pravdepodobne mohlo byť potrebné, iba ak by sa zrýchlila inflácia.

„Teraz očakávame, že Fed ponechá úrokové sadzby na nezmenenej úrovni počas celého tohto roka,“ povedal Paul Ashworth, ekonóm spoločnosti Capital Economics.

Zároveň dodal, že podľa jeho názoru nasledujúcim krokom centrálnej banky USA v oblasti úrokov bude zníženie sadzieb v budúcom roku, keď sa americká ekonomika opäť spomalí.

Viac času na posúdenie vplyvu

Zo záznamu ďalej vyplýva, že predstavitelia Fed-u sa pravdepodobne priblížili k schváleniu plánu na zastavenie redukcie portfólia dlhopisov vo vlastníctve centrálnej banky pred koncom tohto roka. Cieľom tohto kroku má byť zmiernenie tlaku na rast úrokov.

Členovia Fed-u sú presvedčení, že „trpezlivý prístup“ k zvyšovaniu úrokových sadzieb im poskytne viac času na posúdenie ekonomického vplyvu obchodnej vojny prezidenta Donalda Trumpa s Čínou a ďalšími krajinami a tiež vážnosti spomalenia rastu globálnej ekonomiky.

Viac k témam: FED americký Federálny rezervný systém, inflácia, úroky
Zdroj: Webnoviny.sk – Americká centrálna banka poukazuje na väčšie hrozby pre ekonomiku USA a hovorí o vyšších úrokoch © SITA Všetky práva vyhradené.

21. februára 2019