Americká centrálna banka opäť zvýšila úroky, podľa Trumpa ohrozuje ekonomiku

379484_trump 1 676x451.jpg

WASHINGTON 20. decembra (WebNoviny.sk) – Americký Federálny rezervný systém (Fed) už štvrtýkrát v tomto roku zvýšil svoju kľúčovú úrokovú sadzbu, ale signalizoval, že očakáva spomalenie rastu úrokov v budúcom roku.

Vyjadrenia prezidenta nemajú na politiku vplyv

Stredajšie zvýšenie základnej sadzby o štvrť percentuálneho bodu do pásma 2,25 až 2,5 percenta znamená, že sa dostala na najvyššiu úroveň od roku 2008.

Úroky Fed zvýšil napriek útokom zo strany prezidenta Donalda Trumpa. Šéf Bieleho domu sa sťažuje, že tieto kroky ohrozujú ekonomiku. Šéf Fed-u Jerome Powell všal uviedol, že Trumpove vyjadrenia na Twitteri a vyhlásenia nebudú mať vplyv na tvorbu politiky centrálnej banky.

Dve zvýšenia úrokov

Vo vyhlásení, ktoré Fed zverejnil v stredu, sa konštatuje, že pravdepodobné je iba „nejaké“ ďalšie postupné zvyšovanie úrokov. Doteraz Fed hovoril jednoducho o „ďalších postupných zvyšovaniach“. Nová prognóza Fed-u predpokladá v budúcom roku dve zvýšenia úrokov.

Ešte v septembri centrálna banka USA očakávala, že v budúcom roku zvýši úroky trikrát. Podľa aktualizovanej predikcie Fed-u americká ekonomika v budúcom roku posilní o 2,3 percenta. Pred tromi mesiacmi banka odhadovala, že rast hospodárstva bude v budúcom roku na úrovni 2,5 percenta.

Viac k témam: Donald Trump, FED americký Federálny rezervný systém
Zdroj: Webnoviny.sk – Americká centrálna banka opäť zvýšila úroky, podľa Trumpa ohrozuje ekonomiku © SITA Všetky práva vyhradené.

20. decembra 2018