Američania vyšlú do Iraku ďalšie stovky vojakov

Minister obrany Ash Carter pricestoval na vopred neohlásenú návštevu Iraku. O posilnení americkej vojenskej prítomnosti v Iraku podľa neho rozhodol prezident Barack Obama.BAGDAD 11. júla (WebNoviny.sk) – Americká armáda pošle do Iraku ďalších 560 vojakov. Ich úlohou bude pomôcť pri založení logistickej základne ktorú bude môcť Bagdad využiť v rámci pripravovanej ofenzívy s cieľom dobyť mesto Mósul, hlavnú baštu extrémistov z organizácie Islamský štát (IS).

O vyslaní vojakov rozhodol Obama

Podľa agentúry AP to v pondelok oznámil minister obrany USA Ash Carter, ktorý pricestoval na vopred neohlásenú návštevu Iraku.

O posilnení americkej vojenskej prítomnosti v Iraku podľa neho rozhodol prezident Barack Obama. „Tieto dodatočné americké sily budú mať jedinečné kapacity, ktoré posilnia kampaň (proti IS) a poskytnú životne dôležitú podporu irackým silám v kľúčovej fáze boja,“ povedal Carter.

Väčšina z avizovaných 560 vojakov sa bude podieľať na budovaní nového vojenského logistického centra, ktoré má vzniknúť na leteckej základni v meste Kajjára, približne 60 kilometrov južne od severoirackého Mósulu. V rámci nového kontingentu prídu do Iraku aj americkí ženisti a logistický personál.

V Iraku bude pôsobiť už 4647 amerických vojakov

Iracké sily len v sobotu – za leteckej podpory koalície pod vedením USA – vyhnali zo základe v Kajjáre bojovníkov IS. Nová základňa by mala uzavrieť obkľúčenie Mósulu z južného smeru. Po najnovšom zvýšení bude môcť v Iraku pôsobiť už 4647 amerických vojakov.

Termín začiatku ofenzívy proti IS v Mósule zatiaľ nie je známy. Iracké jednotky by pri útoku na mesto mohli v prípade potreby sprevádzať americkí poradcovia. Americkí vojenskí experti by mohli pomôcť aj pri budovaní provizórnych mostov cez rieku Tigris.

Do Kajjáry v nedeľu, deň po vyhnaní IS, pricestoval tím americkej armády, aby vykonal obhliadku lokality, na ktorej má vzniknúť nový logistický komplex.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. júla 2016