Američania rozmiestňujú na Pobaltí v rámci vojenských cvičení NATO protilietadlové rakety Patriot

VILNIUS 11. júla (WebNoviny.sk) – Americká armáda rozmiestňuje na Pobaltí po prvý raz protilietadlové rakety dlhého dosahu typu Patriot. Deje sa tak v rámci vojenských cvičení NATO v Litve, informovalo tamojšie ministerstvo obrany.

Odporúčame:
Ukrajinu čakajú reformy, nie členstvo v NATO, vyhlásil Porošenko

Cvičenia s názvom Tobrucké dedičstvo 2017 sa začali v utorok a zahŕňajú vojakov a systémy protivzdušnej obrany piatich štátov Severoatlantickej aliancie: Británie, USA, Litvy, Lotyšska a Poľska.

Ministerstvo uviedlo, že umiestnenie rakiet „odzrkadľuje pevný záväzok USA chrániť bezpečnosť Litvy a pripravenosť Spojených štátov vyslať do regiónu strategické kapacity“.

Odporúčame:
OSN schválila zákaz jadrových zbraní, deväť štátov je proti dohode

Litva, ktorá hraničí s ruskou exklávou Kaliningrad, kde sa nachádza ruská Baltská flotila, je hlboko znepokojená vojenskou rozpínavosťou Moskvy v tejto oblasti.

Severoatlantická aliancia preto v troch pobaltských štátoch a v Poľsku rozmiestňuje okolo 4 000 vojakov. Vojenské cvičenia v Litve by mali trvať do 22. júla.

Viac k témam: Litva, NATO, vojenské cvičenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Američania rozmiestňujú na Pobaltí v rámci vojenských cvičení NATO protilietadlové rakety Patriot © SITA Všetky práva vyhradené.

11. júla 2017