Američania majú obavy zo zvolenia Trumpa alebo Clintonovej

Obavy zo zvolenia Donalda Trumpa alebo Hillary Clintonovej vyjadrilo až 81 percent účastníkov reprezentatívneho internetového prieskumu.WASHINGTON 14. júla (WebNoviny.sk) – Viac ako 80 percent Američanov znepokojuje predstava, že sa budúcim prezidentom USA stane buď republikán Donald Trump, alebo jeho demokratická súperka Hillary Clintonová. Vyplýva to zo zverejneného prieskumu agentúry AP a inštitútu GfK.

Obavy zo zvolenia Trumpa alebo Clintonovej vyjadrilo až 81 percent účastníkov reprezentatívneho internetového prieskumu. Približne štvrtina uviedla, že má strach z oboch kandidátov.

Tri štvrtiny z celkového počtu 1009 respondentov uviedli, že v novembrových prezidentských voľbách bude ich voľba motivovaná strachom, aby nevyhral jeden alebo druhý z dvojice kandidátov. Len zvyšok voličov sa bude rozhodovať na základe toto, ktorý z uchádzačov reprezentuje ich názory alebo je podľa nich najviac kvalifikovaný na výkon prezidentskej funkcie.

V oboch táboroch je podľa prieskumu približne rovnaký počet voličov (14 percent) odhodlaný voliť Trumpa alebo Clintonovú napriek tomu, že ich vnímajú negatívne. Trumpa vníma negatívne 63 percent opýtaných, zatiaľ čo pozitívny postoj k nemu vyjadrilo 31 percent respondentov. U Clintonovej bol tento pomer 57 k 37 percentám.

Obavy z prípadného Trumpovho zvolenia vyslovilo v prieskume 56 percent Američanov, len 22 percent by v takomto prípade pociťovalo hrdosť a 26 percent nadšenie. Clintonová nedopadla omnoho lepšie: strach z jej možného príchodu do Bieleho domu má 48 percent respondentov, hrdosť by pociťovalo 27 percent a nadšenie 26 percent opýtaných.

Výsledky prieskumu podľa AP poukazujú na vysokú úroveň obáv a rozdelenia v americkej spoločnosti, ktorá si v prezidentských voľbách bude zrejme musieť vybrať jedného z oboch polarizujúcich politikov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. júla 2016