Alexander Gerst je prvým Nemcom, ktorý bude veliť ISS

Gerst oznámil svoju novú funkciu počas návštevy kancelárky Angely Merkelovej v sídle Nemeckého centra pre letectvo a kozmonautiku.Kolín nad Rýnom 18. mája (WebNoviny.sk) – Astronaut Alexander Gerst sa stane prvým nemeckým občanom, ktorý bude viesť Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Povedal to v stredu v interview pre nemeckú tlačovú agentúru DPA.

Gerst, ktorý strávil na ISS šesť mesiacov v roku 2014, oznámil svoju novú funkciu veliteľa ISS počas návštevy kancelárky Angely Merkelovej v sídle Nemeckého centra pre letectvo a kozmonautiku (DLR) v Kolíne nad Rýnom. Dodal, že jeho druhá vesmírna misia sa uskutoční od mája do novembra 2018.

Nemecký astronaut oznámil novinku po tom, ako viedol rozhovory s Merkelovou a ďalšími predstaviteľmi, vrátane šéfa Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Johanna-Dietricha Wörnera.

Merkelovej ukázali pri prehliadke aj vlastné výcvikové zariadenie ESA pre astronautov, takzvané Európske centrum pre výcvik astronautov (EAC). Nachádza sa v kolínskych priestoroch DLR.

Kancelárka si takisto prezrela kontrolné stredisko pre tzv. pristávacie teleso Philae, ktoré sprevádzalo sondu Rosetta až dovtedy, kým nepristála na kométe 67/P Čurjumov-Gerasimenko – čo sa udialo vyše desať rokov po štarte zo Zeme. Úlohou sondy je skúmať spomínanú kométu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. mája 2016