Aktivisti vyzývajú Matoviča, aby sa vzdal mandátu poslanca

Líder OĽaNO Igor Matovič porušuje podľa Petra Weisenbachera a Aleny Krempaskej z Inštitútu ľudských práv zákon.BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) – Poslanec Igor Matovič (OĽaNO) by sa podľa bývalých organizátorov protestov Gorila Aleny Krempaskej a Petra Weisenbachera mal vzdať poslaneckého mandátu.

Opäť aktivovaná živnosť

Dôvodom je to, že má v súčasnosti opäť aktivovanú živnosť, čo je v rozpore zo zákonom, keďže je poslancom. Vo veci v stredu podali podnet na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. „Opätovne sme dokázali, že pán podnikateľ a poslanec Matovič opakovane porušil zákon,“ povedal Weisenbacher s tým, že Matoviča tiež v minulosti usvedčili z klamstiev.

Odporúčame:

Weisenbacher a Krempaská vinia Matoviča, že porušuje zákon

Preto by sa mal podľa neho vzdať mandátu a nezaťažovať výbor potrebným vyšetrovaním. „Ak ho nezloží sám, tak predpokladám, že poslanci budú rešpektovať zákon a mandátu bude zbavený,“ povedal. Vzhľadom na Matovičov príjem a postavenie je podľa Weisenbachera drzosť vyhovárať sa v tomto prípade na nejakú nedbanlivosť alebo zábudlivosť, keďže bežní občania musia zákony dodržiavať.

Pokuta 1961 eur

Líder OĽaNO Igor Matovič porušuje podľa Petra Weisenbachera a Aleny Krempaskej z Inštitútu ľudských práv zákon. Upozorňujú na to, že podľa živnostenského registra SR je živnosť s názvom Mgr. Igor Matovič – regionPRESS znovu aktívna.

Zatiaľ nie je známe, či živnosť obnovil sám Matovič alebo sa iba skončilo pozastavenie živnosti. Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií 16. júna rozhodol o tom, že Matovič zaplatí pokutu vo výške šesťnásobku platu poslanca parlamentu (1961 eur).

Dôvodom je, že poslanec s oneskorením obnovil pozastavenie svojej živnosti. Pozastavenie živnosti Matovičovi vypršalo 10. augusta 2013, pričom opätovne živnosť pozastavil až 2. septembra toho roku, čím porušil ustanovenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcie verejného činiteľa. Pozastavenie živnosti podľa zákona o živnostenskom podnikaní nemôže trvať kratšie ako šesť mesiacov a dlhšie ako tri roky.

Krempaská s Weisenbacherom sa do sporu s poslancom dostali aj pre ich účasť na protestoch pred komplexom Bonaparte v Bratislave. Aktivisti na nich niekoľkokrát žiadali, aby sa protesty niesli v nepolitickom duchu. Neskôr tvrdili, že Matovič z tohto dôvodu proti nim štval demonštrantov, čo vyvrcholilo fyzickým napadnutím Krempaskej.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. septembra 2016