Aktivisti pripomínajú obrovskú tragédiu pri preprave zvierat

Na lodi MV Uniceb pred 20 rokmi zhorelo a utopilo sa 67 488 oviec po tom, čo loď zachvátil požiar a klesla na dno Indického oceána.BRATISLAVA 29. augusta (WebNoviny.sk) – Občianske združenie Sloboda zvierat si pondelok pripomína spolu s ďalšími 29 krajinami sveta 20 rokov od najväčšieho nešťastia v preprave zvierat.

Ako ďalej agentúru SITA informovala Silvia Čaňová z mimovládky, na lodi MV Uniceb vtedy zhorelo a utopilo sa 67 488 oviec po tom, čo loď zachvátil požiar a klesla na dno Indického oceána.

„Strastiplné transporty zvierat na výkrm či porážku pokračujú. Ročne vyvezie Európska únia dva milióny živých zvierat na výkrm či porážku do tretích krajín, kde je mnohonásobne porušovaná európska legislatíva na ochranu zvierat počas prepravy a usmrcovania,“ vysvetlila s tým, že ide o kravy, prasce, ovce, ale aj miliardy kusov hydiny.

Odporúčame:

Tatry za vyše milión zabezpečia kontajnery, dôvodom medvede

„Natlačené v preplnených vozidlách trpia dlhé hodiny i dni smädom, prehriatím, vyčerpanosťou, zraneniami a šíriacimi sa ochoreniami. Ušetrené nie sú ani mláďatá, gravidné či choré zvieratá. Mnohé cestu neprežijú,“ poznamenala.

Práve preto je pondelok Svetovým dňom proti preprave zvierat. Ako dodala Čaňová „občania EÚ žiadajú o zmenu ministerku pôdohospodárstva a komisára EÚ“. Sloboda zvierat má v pondelok od 11:00 do 18:00 na Michalskej 9 v Bratislave svoj tematický stánok.

Zapojiť sa do Svetového dňa proti preprave zvierat môže i verejnosť, a to odoslaním online listu, rozdávaním letákov či nosením nálepky, ktoré budú v stánku rozdávať. Ľudia môžu pomôcť zaslaním listu ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej a komisárovi EÚ pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Philovi Hoganovi.

Svetový deň proti preprave zvierat si slovenské občianske združenie Sloboda zvierat dnes pripomína spolu s 39 organizáciami z celého sveta.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. augusta 2016