Airbus vraj dostal z Európskej únie nelegálne subvencie, „pomoc“ viedla k strate tržieb Boeingu

364303_airbus 676x451.jpg

ŽENEVA 16. mája (WebNoviny.sk) – Svetová obchodná organizácia (WTO) dospela k záveru, že výrobca lietadiel Airbus má stále nelegálne subvencie od Európskej únie.

Relatívne víťazstvo Washingtonu

Odvolací orgán WTO potvrdil predošlé rozhodnutie, že „štartovacia pomoc“ Airbusu zo strany EÚ viedla k tomu, že americký producent lietadiel Boeing stratil tržby pri predaji lietadiel s dvomi uličkami a veľmi veľkých lietadiel.

Rozhodnutie odvolacieho orgánu, ktorý však zároveň odmietol niektoré tvrdenia USA, je relatívnym víťazstvom Washingtonu v otázke pomoci EÚ pri výrobe lietadiel Airbus A350XWB a A380.

Odporúčame:
Odstúpenie USA od jadrovej dohody zruší licencie pre Boeing, sankcie sa dotknú aj ropy z Iránu

Odvolací orgán WTO v rozhodnutí o prípade, ktorým sa prvýkrát začal zaoberať v roku 2004, dospel k zisteniu, že Airbus platil nižšie úroky pri financovaní vývoja A350XWB, ako by platil pri financovaní na voľnom trhu.

WTO odmietlo tvrdenia USA

Odvolací orgán zároveň potvrdil rozhodnutie panelu WTO, podľa ktorého štartovacia pomoc pokračovala aj po 1. decembri 2011, čiže po dátume, od ktorého mala EÚ začať rešpektovať predošlé rozhodnutie.

EÚ smeruje k argumentom, že jediná pokuta, ktorej by mala čeliť, je rozdiel medzi financovaním na trhu a tým, ktoré Airbus získal od Európskej únie.

Odporúčame:
Pri letisku v Bratislave otvorili vyhliadku na fotenie lietadiel, je prístupná aj pre cyklistov

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová uviedla, že rozhodnutie WTO zároveň odmietlo „veľkú väčšinu“ tvrdení USA. Malmströmová zároveň vo vyhlásení konštatovala, že EÚ „teraz prijme rýchle kroky, aby zabezpečila, že je úplne v súlade s definitívnym rozhodnutím WTO“.

Viac k témam: Airbus, Boeing, Európska únia, Svetová obchodná organizácia (WTO), USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Airbus vraj dostal z Európskej únie nelegálne subvencie, „pomoc“ viedla k strate tržieb Boeingu © SITA Všetky práva vyhradené.

16. mája 2018