Adekvátna štátna pomoc hotelom a reštauráciám predstavuje desiatky miliónov eur

451105_gettyimages 1227370183 676x451.jpg

15.12.2020 (Webnoviny.sk) – Adekvátna štátna podpora pre sektor stravovania a ubytovania by mala predstavovať kompenzáciu vypadnutých príjmov oproti roku 2019 až do výšky 80 percent. Podľa odhadu inštitútu stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica by tak mesačné náklady na prežitie koronavírusu a vládou zdecimovaného sektora dosiahli v priemere najmenej 33 miliónov eur.

„V porovnaní s odhadovanými nákladmi na jeden deň plošného testovania by bolo 33 miliónov eur určite dobrou investíciou. Štát má všetky informácie na včasné vyplatenie pomoci bez zbytočnej administratívy,“ zdôraznil Peter Helexa, výkonný riaditeľ IstroAnalytica.

Spätné vyplatenie stratených tržieb

IstroAnalytica navrhuje spätné vyplatenie 80 percent stratených tržieb v sektore oproti roku 2019 za celý rok 2020. Táto suma by bola očistená o už prijatú pomoc z iných nástrojov.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Pomoc by sa mala vzťahovať nielen na prevádzky stravovania a ubytovania, ale aj na ich dodávateľov, ktorí dosahujú alebo dosahovali 80 percent a viac svojich tržieb z dodávok pre dotknuté prevádzky, ako napríklad upratovacie služby, čistiarne bielizne alebo dodávka potravín a nápojov do reštaurácií a hotelov.

Pomoc za január až september

Podľa IstroAnalytica by bolo potrebné vyplatiť všetkým postihnutým prevádzkam pomoc za január až september 2020, a to do 31. januára 2021 a zbytok pomoci najneskôr do 31. marca 2021.

Inštitút stredoeurópskych štúdii IstroAnalytica je mimovládnou organizáciou, ktorej cieľom je zvyšovať kvalitu verejných politík, verejnej diskusie a kvalitu politických rozhodnutí na základe používania overených údajov, dát a faktov. Inštitút bol založený v júni 2020.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, finančná pomoc
Zdroj: Webnoviny.sk – Adekvátna štátna pomoc hotelom a reštauráciám predstavuje desiatky miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

15. decembra 2020